Novinkou AnimeShow je tanečná a spevácka súťaž K-Pop World Festival

Bratislavský Dom kultúry Ružinov bude od 24. do 26. marca dejiskom 10. ročníka medzinárodného festivalu anime, mangy, japonskej kultúry a sci-fi & fantasy AnimeShow 2017.
Paralelne s ním svoje brány po deviaty raz otvorí medzinárodná výstava počítačových, kartových a stolových spoločenských hier Game Expo.
„Tento rok ponúkame niekoľko silných noviniek. Práve preto, že máme 10. ročník, festival sme chceli posunúť ďalej, snažili sme sa pridať vo všetkých oblastiach, posilnili sme prednášky i súťaže,“ uviedol pre TASR Róbert Žittňan, riaditeľ festivalu, ktorý vlani hostil viac ako 10.000 návštevníkov.
AnimeShow ponúkne v priebehu troch dní program rozdelený do sekcií Anime, Japonsko, Sci-fi & Fantasy, Popkultúra a Kórea. Novinkou je medzinárodná tanečná a spevácka súťaž K-Pop World Festival. „Podporuje ju priamo kórejská vláda. V krajinách okolo nás, v Česku, Rakúsku, Nemecku funguje už niekoľko rokov, Víťaz kvalifikačného kola postúpi do finále v Kórei,“ doplnil k súťaži, v ktorej tanečné skupiny kopírujú choreografiu kórejských popových skupín z videoklipov, nielen tancujú, zhotovujú si tiež imitácie kostýmov. „Vizuálne je to veľmi pútavé a pekné, je sa na čo pozerať,“ poznamenal k súťaži K-Pop World Festival, ktorá sa koná pod záštitou kórejského veľvyslanectva a predstaví sa v nej 15 skupín.
Festival, ktorého pevnou súčasťou je súťaž o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier a anime Cosplay, organizátori rozšírili aj o súťaž Original Costume pre tvorcov vlastných fantastických kostýmov. „Program upravujeme v oblasti sci-fi a fantasy, väčší fokus kladieme na prednášky spisovateľov a odborných prednášajúcich,“ podčiarkol Žittňan s tým, že festival tento rok poctia svojou účasťou spisovatelia Juraj Červenák, Františka Vrbenská, Janko Iša, Mark E. Pocha, Jan Braun, Jana Plauchová, Marián Kubicsko, Lívia Hlaváčková, Richard Brenkuš a Katarína Čavojová.
V sprievodnom programe nechýba strelnica pre luk, vystúpenie sokoliarov a vozenie na koňoch. Vo filmovej ponuke figurujú snímky ako Suicide Squard, Warcraft, Arrival, Ice Age 5, Hitman a tituly s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.
Výstava Game Expo 2017 ponúkne program rozdelený do sekcií Počítačové hry, Retro hry, Kartové hry, Stolové hry, LARPy a Herné filmy. Chýbať nebudú prednášky a prezentácie i výstava hernej histórie a artworkov. Hosťami festivalu budú tvorcovia hier, ktorí priamo na mieste predvedú svoje diela. Návštevníci sa môžu tešiť na novinku v podobe interaktívnej hry Digital Playground, ktorá bude prezentovaná na Slovensku prvýkrát. „Ide o rozšírenú realitu v priestore, kde sa hráč aktívne zapája do hry ovplyvňovaním prostredia, napríklad hádzanie lopty do panáčika premietaného na stene,“ vysvetlil Vladimír Neštiak z herného portálu Sector.sk. Medzi hosťami budú tiež autori z brnianskeho štúdia Madfinger Games a Peter Nagy zo slovenského štúdia Games Farm, ktorý predstaví akčnú RPG Vikings - Wolves of Midgard.
Cieľom oboch festivalov je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času. Festivaly organizuje občianske združenie AnimeCrew v spolupráci s japonským veľvyslanectvom na Slovensku a herným portálom Sector.sk.

Pri požiari osobného vozidla sa zranili dve osoby
Pri požiari auta v Leviciach sa vo štvrtok dopoludnia zranili dve osoby. Jedna z nich sa v čase príchodu hasičov už nenachádzala na mieste.

Na Malinom Brde mal vážny úraz hornej končatiny 55-ročný slovenský cyklista
Počas zjazdu na bicykli z Maliného Brda vo štvrtok popoludní si vážne zranil hornú končatinu 55-ročný slovenský cyklista.

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť
V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov
Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.