Štyri z piatich Junckerových scenárov smerujú k rozpadu Únie

Štyri z piatich scenárov budúcnosti Európskej únie (EÚ), ktoré predstavil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, smerujú k rozpadu Únie. Myslí si to poslanec Národnej rady SR za OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič.
Junckerova Biela kniha ponúka päť scenárov možného vývoja s názvami „pokračujeme“, „nič, len jednotný trh“, „tí, ktorí chcú viac, robia viac“, „robiť menej, ale efektívnejšie“ a „robiť viac spoločne“.
Prvý scenár počíta len s malými zmenami fungovania EÚ, druhý hovorí o dôraze len na spoločný európsky trh, ďalší hovorí o spolupráci tzv. ochotných krajín v konkrétnych oblastiach. Možnosťou je aj okresať oblasti, ktorým sa Únia venuje a posledný scenár by mohol viesť k federalizácii únie.
„Aj vzhľadom na brexit a na atmosféru v EÚ považujem za najnebezpečnejší prvý scenár. Únia potrebuje zmenu,“ povedal Viskupič. Problém vidí aj v modeli, ktorý hovorí len o jednotnom trhu. „Rezignácia na ostatné politiky je tiež cesta do pekla,“ poznamenal.
Za nevhodný považuje aj scenár o dvojrýchlostnej Európe, keďže aj ten by podľa neho viedol k rozpadu Únie. Piaty scenár by podľa neho mohol viesť k vzbúreniu sa členských krajín.
Čiastočne pozitívne teda vníma len štvrtý scenár nazvaný „robiť menej, ale efektívnejšie“. Skeptický je síce k spoločnej zahraničnej politike, ale aj tak sa mu javí tento scenár aj z pohľadu Slovenska najlepší z ponúknutých. „Mohol by viesť k ozdraveniu procesov v EÚ a k zachovaniu Únie aj so Slovenskom ako členským štátom,“ vysvetlil.
Pre SaS je neprijateľný prvý a posledný scenár. „Ak totiž z Únie odchádza kľúčový členský štát a takmer v každej jej členskej krajine rastú radikálne až extrémistické sily, ktoré jej existenciu odmietajú, tak sa nemôžme tváriť že sa nič nedeje a 'pokračovať',“ vysvetlil poslanec SaS Martin Klus.
Z rovnakých dôvodov je podľa neho nerealistický, až kontraproduktívny, aj scenár predpokladajúci hlbšiu spoluprácu a smerovanie k superštátu - Spojeným štátom Európskym. „Tie dnes odmieta značná časť európskej populácie i mnohé členské štáty. Presadzovanie tohto scenára, ktorý favorizuje Európska komisia, by len zvýšil tlak na odchody ďalších členských štátov a skorý rozpad EÚ,“ uviedol.
Scenár v podobe výhradne spoločného európskeho trhu je v období eura a Schengenského priestoru už podľa Klusa nerealizovateľný. „Preto do úvahy prichádzajú už len scenáre tzv. viacrýchlostnej EÚ resp. zameranie sa na kvalitu miesto kvantity,“ doplnil.
SaS sa preto domnieva, že ideálna by bola ich kombinácia. „Viaceré kompetencie je totiž potrebné previesť späť na členské štáty, či dokonca na úroveň regiónov a miest. Zároveň je však potrebné tie, ktoré EÚ zostanú, realizovať ďaleko dôslednejšie a kompetentnejšie. Typickým príkladom je ochrana spoločných hraníc. Podľa prvých reakcií Francúzska a Nemecka, ktoré sú pod predvolebným tlakom sa zdá, že by zdravý rozum mohol zvíťaziť,“ vysvetlil Klus.

SHMÚ rozšíril výstrahy, hrozia nielen búrky
Búrky môžu priniesť lokálne povodne, pre viaceré okresy vydali výstrahu.

Richter: Je našou povinnosťou prelomiť veto prezidenta
Je našou povinnosťou prelomiť veto prezidenta. Uviedol to poslanec Národnej rady SR a predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter.

Mimoriadne pátranie: Stratil sa 14-ročný chlapec
Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnom 14-ročnom chlapcovi.

Búrky už udreli na východe, výstrahy platia aj pre ďalšie časti územia
Na Slovensku v sobotu podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu hrozia silné búrky. V sobotu popoludní sa vyskytujú už na východe Slovenska.

Richter komentoval zdravotný stav premiéra: Takto je na tom Fico
Poslanec Národnej rady SR a predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter si myslí, že premiér Robert Fico je na tom fyzicky aj psychicky veľmi dobre.