• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
28°Bratislava

Ján Figeľ sa o odchode Procházku z KDH dozvedel cez médiá

  • 17:04 18.02.2013
Ján Figeľ sa o odchode Procházku z KDH dozvedel cez médiá

Odporúčame:

Pravicový volič je podľa politológa z Procházku zmätený

Radoslav Procházka odišiel z KDH BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Odchod Radoslava Procházku z KDH je podľa predsedu hnutia Jána Figeľa trieštením pravice.

Ako povedal Figeľ na tlačovej besede v reakcii na odchod Procházku, nie je to dobrá správa pre voličov, možno je dobrá pre Smer.

„Egoizmus a samoľúbosť sú protipólom úsilia o viac jednoty. Takéto úsilie je nenahraditeľné. Jeho výsledkom môže byť reálna alternatíva,“ povedal Figeľ s tým, že škodí to, čo oslabuje štandardné politické prostredie.
Procházka mal v KDH priestor

Figeľ sa o odchode Procházku z KDH dozvedel cez médiá. „Považujem to za nekorektné. Neviem, čo je na tom slušné, lebo spomínal slušnosť. Daniel Lipšic mi aspoň deň pred tlačovou besedou zatelefonoval (pred odchodom z KDH – poznámka SITA). Férové vzťahy a postoj vyzerajú inak,“ zdôraznil šéf KDH.

Podľa neho ak je človek presvedčený, že jeho konanie je oprávnené a alternatíva je podstatná, poslaneckého mandátu by sa vzdal.

Pripomenul, že Procházka viackrát Lipšicovi odkázal a ešte v septembri povedal, že nepripadá mu správne opustiť po šiestich mesiacoch hnutie, za ktoré kandidoval. Figeľa zaujíma, čo sa stalo od septembra, že zmenil postoj. Procházka mal v KDH podľa Figeľa rozsiahly politický priestor. Pripomenul, že v roku 2010 sa stal ako nováčik v NR SR predsedom parlamentného ústavnoprávneho výboru. Teraz je podpredsedom tohto výboru.

V hnutí podľa neho existuje priestor pre tvorbu programovú, politickú a pre účasť na politických procesoch. „Potvrdzuje sa však, že pre Procházku bol jeho programový dokument len zámienkou na vyprofilovanie dnešného postoja,“ uviedol. Podľa neho to môže mať koncovku len vo vzniku politickej strany, či ako nosič do prezidentských volieb.


Alfa vyhovuje Smeru

Program občianskeho združenia Alfa, ktoré Procházka založil, podľa Figeľa možno vyhovuje Smeru, ale nie občanom. KDH odmieta napríklad líniu likvidácie sporenia v rámci dôchodkového zabezpečenia, čo prináša zvýšenie všeobecných daní, ktorá je súčasťou programu nového združenia. Preto je to podľa neho línia balíka Smeru.

Skritizoval tiež Procházkovo tvrdenie, že súčasné trieštenie dáva priestor na budúcu integráciu.

„Trieštením vytvárať predpoklad pre integráciu je nezmysel. Skôr to poukazuje na osobné alebo skupinové ambície,“ zdôraznil. Figeľ upozornil, že KDH má najmladšieho podpredsedu zo všetkých parlamentných strán.

Od júnového snemu v roku 2012 má troch nových podpredsedov. Procházka mohol na sneme tiež kandidovať, ale odmietol to.

V nedeľu KDH oslavovalo 23 rokov od ustanovujúceho snemu. „Toto je zvláštny dar od Procházku k narodeninám hnutia,“ povedal Figeľ s tým, že hnutie sa takéhoto výročia dožilo, pretože zostalo verné hodnotám. Pripomenul tiež, že pri podpise memoranda Ľudovej platformy v novembri 2012 Procházka napísal, že ide o epitaf na hrobe starej pravice. Podľa Figeľa však pochovávať za živa druhých je prinajmenšom neprajnosť. „Slovensko potrebuje spoluprácu nie starých, ale štandardných strán,“ dodal.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Heger informoval o výsledkoch zasadnutia bezpečnostnej rady štátu

Heger informoval o výsledkoch zasadnutia bezpečnostnej rady štátu

DNES - 17:08Domáce

Premiér avizuje vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá bude riešiť obnovu dôvery v právny štát.

Aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA zobral súd do väzby

Aj štvrtého vyšetrovateľa NAKA zobral súd do väzby

DNES - 16:49Domáce

O sťažnostiach obvineného a prokurátora bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.

Svätý Otec požehnal základný kameň Univerzitnej nemocnice sv. Martina

Svätý Otec požehnal základný kameň Univerzitnej nemocnice sv. Martina

DNES - 16:23Domáce

Pápež František požehnal v stredu na svätej omši v Šaštíne-Strážach základný kameň novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine.

Kováčik poukazuje na nevierohodnosť svedka Mateja Zemana

Kováčik poukazuje na nevierohodnosť svedka Mateja Zemana

DNES - 16:20Domáce

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik poukázal počas štvrtkového pojednávania na ŠTS v Pezinku na nevierohodnosť výpovede svedka Mateja Zemana.

Slovenskí europoslanci podporujú kroky k vzniku európskej zdravotnej únie

Slovenskí europoslanci podporujú kroky k vzniku európskej zdravotnej únie

DNES - 16:03Domáce

Slovenskí europoslanci sa vyjadrili, že zdravotná únia má okrem iného pomôcť vyvažovať nedostatky národných systémov zdravotnej starostlivosti.