LOZ: Zdravotníctvo sa zlepší, až keď sa zmeny dotknú tých, ktorí na ňom zarábajú

Podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského začne meniť k lepšiemu až vtedy, keď zmeny budú bolieť firmy a finančné skupiny, ktoré na ňom "abnormálne" zarábajú.
Slovenské zdravotníctvo sa podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského začne meniť k lepšiemu až vtedy, keď zmeny budú bolieť firmy a finančné skupiny, ktoré na ňom "abnormálne" zarábajú. "Nespokojnosť finančných skupín pri pôsobení ministra Druckera nepočuť, preto si myslím, že sa veľa v zdravotníctve nemení. A ak sa aj niečo zmenilo, ide len o kozmetické úpravy," skonštatoval pre TASR. Príkladom má byť presúvanie riaditeľov nemocníc.
„Nenarušená spokojnosť finančných skupín v našom zdravotníctve a nedávna takzvaná 'rekorytácia' riaditeľov nemocníc nám dáva reálnejší obraz o osobe ministra ako jeho mediálne vystupovanie. Kvôli objektivite však musím dodať, že zasadol do horúceho kresla, v ktorom by mala s kritickým pohľadom slovenskej verejnosti problém väčšina ministrov,“ povedal Visolajský. Myslí si, že človek, ktorý by chcel naozaj zmeniť zdravotníctvo k lepšiemu pre pacienta, sa v súčasnej politickej situácii nemôže stať ministrom.
Komunikácia s ministrom Tomášom Druckerom je podľa neho určite lepšia ako s jeho predchodcom. „Reálne vnímam jeho snahu komunikovať, ale stále neviem, či chce i načúvať a zamýšľať sa nad argumentmi druhej strany,“ poznamenal.
Visolajský pozitívne hodnotí snahu o zefektívnenie centrálneho obstarávania pre nemocnice či vstup opozície a nezávislých odborníkov do dozorných rád nemocníc a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tvrdí však, že prišli primárne z vôle verejnosti, a nie vlády a ministerstva. „Zákon obmedzujúci vývoz liekov zo Slovenska je tiež treba pochváliť, hoci je viac prácou Slovenskej lekárnickej komory ako ministerstva. Myslím, že sa však za ten čas dali spraviť aj rozhodujúcejšie zmeny, už len preto, že ich verejnosť očakáva. To, že ich minister nespravil a ani sa o ne nesnaží, nám dáva tušiť, že sa veľa v zdravotníctve nateraz nezmení,“ doplnil.
Drucker podľa neho tiež zatiaľ nedokázal vyriešiť problém sestier tak, aby sa vrátili naspäť do nemocníc, z ktorých na protest proti zlej situácii v zdravotníctve dali začiatkom minulého roka výpovede. Je presvedčený, že výraznú zmenu vo fungovaní a vo vedení si vyžaduje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má aj ministrovým pričinením „stále len vegetovať“ a dokazovať, že „nie je schopný efektívne strážiť peniaze v poisťovniach ani vyvíjať tlak na kvalitu nemocníc a chrániť pacienta“.
Tento rok považuje Visolajský za potrebné venovať pozornosť nastaveniu fungovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne tak, aby bola hnacím motorom pozitívnych zmien v zdravotníctve. Za problém, ktorý vyžaduje čo najskoršie riešenie, označil „alarmujúci“ nedostatok sestier v nemocniciach. Zdravotníctvu v tomto roku želá, aby „ministerstvo začalo konečne hľadieť na potreby pacientov a riešiť ich“.

Video: Muža pred medveďom zachránili okoloidúci
Chodec si na ceste nevšimol, že sa v jeho blízkosti pohybuje medveď. Pomocnú ruku mu podali okoloidúci.

Šaško: Nik nejde šetriť na pacientoch, lieky, ktoré potrebujú, dostanú
Minister zdravotníctva reagoval na vlnu kritiky novej vyhlášky k liekovej politike.

Voľby by v apríli vyhralo PS. Koľko percent by získal Hlas?
Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo sedem strán a hnutí.

SaS: Premiér a Hlas spoločne útočia na demokraciu na Slovensku
Snahy premiéra a strany Hlas-SD sa podľa Branislava Gröhlinga podobajú na autoritárske praktiky.

Šimkovičová odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra.