Británia povolila počatie dieťaťa z DNA troch ľudí

Britský Úrad pre ľudské oplodnenie a embryológiu (HFEA) schválil dnes kontroverznú vedeckú metódu.
Na základe nej je možné počať dieťa s použitím genetického materiálu troch rôznych ľudí. Metóda, ktorý je označovaná za prelomovú, by mala poskytnúť ochranu istému malému počtu detí, ktorým hrozí, že by po svojej matke zdedili smrteľnú chorobu.
Predsedníčka HFEA Sally Chesireová rozhodnutie úradu označila za okamih, ktorý zmení životy mnohých rodín. Dodala, že používanie metódy bude obmedzené len na veľmi špecifické okolnosti, ako to už odporučil tím expertov.
Postupy sú určené na odstránenie problémov, ktoré embryám spôsobujú poškodené mitochondrie matky. Tie totiž môžu zapríčiniť svalovú dystrofiu, zlyhanie orgánov či ťažké ochabnutie svalstva. HFEA dodal, že nemocnice, ktoré budú mať o metódu záujem, o povolenie použiť ju musia požiadať.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.