Antibakteriálne mydlo je účinnejšie ako obyčajné. Skutočne?
- 19:49 15.12.2016
- Bratislava

Antibakteriálne mydlo je účinnejšie ako obyčajné. Takýto názor sa na nás tlačí z reklám. Je to však skutočne pravda? Nejde len o ďalší pokus ako vytiahnuť zo zákazníka ďalšie peniaze? Prečítajte si, ako to v skutočnosti je.
Zdá sa, že v súčasnosti je všetko takpovediac “antibakteriálne”. Z čísel zo sveta vychádza, že až 75% tekutých mydiel v Amerike zobrazuje toto označenie na svojich etiketách. Sme teda plne vyzbrojení voči všetkým chorobám, či nie? Podľa odborníkov nie.
Trocha teórie
Treba si uvedomiť ako funguje mydlo. Na výrobu mydla je potrebné skombinovať kyselinu a zásadu. Kyselina predstavuje tuk a bázou je hydroxid sodný. Zmes spôsobuje, že mastné kyseliny sú oddelené od triglyceridov a fúzujú s iónmi chloridov, ktoré tvoria soli alias mydlo.
Úlohou mydla je znížiť napätie vody a povrchu a zároveň odstrániť nečistoty a baktérie. Táto schopnosť vyplýva z toho, že mydlo obsahujú aj hydrofóbne aj hydrofilné zložky. Na základe tejto vlastnosti môžme ľahko odstrániť špinu, baktérie, olej či iné nečistoty. Takto teda funguje obyčajné mydlo. Toľko z chémie.
Je teda možné, že antibakteriálne mydlo dokáže ešte účinnejšie zbaviť objekt alebo nás baktérií?
Antibakteriálna posadnutosť
Odpoveď je možno. Pretože na to, aby sme skutočne správne aplikovali našu antibakteriálnu posadnutosť, treba poznať tieto fakty:
- Antibakteriálne zložky mydla musia zostať na ošetrenom povrchu (koži) asi 2-3 minúty. Väčšina ľudí je však netrpezlivá a tento limit ignoruje, preto sa stráca akákoľvek opodstatnenosť používania takéhoto produktu.
- Niektorí vedci sa nazdávajú, že časté používanie antibakteriálnych produktov vedie k vytvoreniu rezistencie na ne.
- Niektoré víry nedokáže odstrániť ani prevencia antibakteriálnym mydlom.
- Niektoré baktérie sú pre nás prínosné, pretože nás chránia pred skutočne škodlivými invazívnymi baktériami.
Konečné stanovisko
Vedci z inštitútu Centers for Disease Control and Prevention sa vyjadrili jasne. Antibakteriálne mydlá nie sú nutné, ale dôkladné umývanie rúk obyčajným mydlom a teplou vodou sú tým najúčinnejším spôsobom ako sa zbaviť nepríjemných baktérií alebo hroziacich infekcií.
Je teda na vás, či budete preferovať drahšie antibakteriálne mydlá a vyčkáte 2-3 minúty aplikácie alebo sa rozhodnete pre staré, dobré a zaručené mydlo s teplou vodou.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.