Návod: Ako si vypestovať citrónovník zo semienka?
- 21:06 14.11.2016
- BRATISLAVA

Prezradíme vám návod, ako si vypestovať citrónovník aj z citróna zo supermarketu.
Pokiaľ ste nikdy nevideli kvitnúci citrónovník, zrejme nepochopíte prečo, je tak úžasný. Ak áno, určite si viete živo predstaviť zelené, oválne listy a biele kvety, ktoré sú jemné na dotyk. Citrónovník je jedným z najkrajších stromov a o benefitoch jeho plodov, sa písalo už v mnoho článkoch. Síce sa typický citrónovník pestuje v slnečných regiónoch, ale je možné si ho vypestovať aj v interiéri, pričom jeho pestovanie je len otázkou trpezlivosti, pretože na rozdiel od iných stromov je schopný rodiť plody už v priebehu 3-6 rokov.
Prečítajte si tiež: 8 využití citróna v domácnosti
Veci, ktoré potrebujete
1.Citrón
Pokiaľ nechcete zostať sklamaní z toho, že vás citrónovník nevyklíčil, treba sa ubezpečiť, že semienka citrónovníka pochádzajú z organickej sorty. Takéto citróny nájdeme už bežne špecificky označené v mnohých supermarketoch.
2.Vhodný substrát
Pre citrónovník je vhodné namiešať si vlastný substrát v pomere 1 dielu rašeliny, 1 dielu humusu, 1 dielu záhradnej zeminy a 1 dielu riečneho štrku. Takýto substrát vám zaručí zdravým prekypujúcu rastlinku.
3.Kvetináč
Na začiatku je možné požiť akýkoľvek kvetináč, keďže vyklíčené mladé rastlinky môžeme neskôr presadiť po tom, ako vyradíme nesprávne vyrastené mladé rastlinky.
4.Lampičku alebo dostatok slnka
Citrónovník potrebuje dostatok slnečného svetla a tepla, preto ho treba dodávať aj umelo. Priemerne sa pre rastlinku doporučuje 10-14 hodín, kedy dodávame intenzívne svetlo. Na podporu príjmu tepla sa používa aj fólia s dierkami.
Postup
Deň pred sadením si pôdu môžeme pripraviť tak, že ju polejeme dostatkom vody. Takúto zeminu neskôr dáme do pripraveného kvetináča, ktorými nenaplníme úplne dovrchu. Predtým ako semienka citróna zasadíme, je potrebné ich dať do úst a vysať z nich všetku kyslú chuť, semienka však nesmieme nechať vyschnúť. Po zasadení semienok je potrebné kvetináč prekryť fóliou s dierkami a zaistiť ju páskou tak, aby držala. Je veľmi dôležité nájsť rovnováhu medzi polievaním, prísunom svetla a tepla a prísunom dostatočného množstva živín. Pokiaľ má rastlinka dostatok tepla a svetla, fóliu môžeme odstrániť.
Rady na záver
Po dvoch týždňoch by mali zo zeme vyklíčiť prvé rastlinky, ktoré môžeme presadiť. Takéto rastlinky treba umiestniť na miesto, kde budú mať dostatok svetla a tepla. Dôležité je, aby sa rastlinka polievala pod listy a nie na ne, inak sa na listoch môžu vytvoriť žlté škvrny. Netreba však zabúdať ani na lásku a trpezlivosť, ktorú si táto rastlinka vyžaduje, lebo časom sa všetko úsilie človeku navráti.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.