Pápež oznámil vymenovanie 17 nových kardinálov
- 17:30 09.10.2016
- Vatikán

Len jeden z 13 nových kardinálov-voliteľov bude pracovať vo Vatikáne. Zvyšní ostanú na svojich postoch vo svete.
Kardináli sú najvyššími hodnostármi v hierarchii rímskokatolíckej cirkvi po pápežovi a slúžia ako jeho hlavní poradcovia po celom svete a vo Vatikáne, píše agentúra Reuters. Vymenovanie nových kardinálov patrí k najvýznamnejším právomociam pápeža, ktorý ním môže ovplyvniť budúci vývoj v cirkvi.
Kardináli vo veku do 80 rokov, známi ako kardináli-volitelia, sa môžu zúčastniť na uzavretom konkláve, na ktorom zo svojich radov vyberajú nového pápeža po úmrtí alebo odstúpení predošlého. Františka, bývalého kardinála a arcibiskupa z Buenos Aires, zvolili na konkláve za pápeža 13. marca 2013.
Noví kardináli-volitelia pochádzajú z Talianska, Stredoafrickej republiky, Španielska, Spojených štátov, Brazílie, Bangladéša, Venezuely, Belgicka, Maurícia, Mexika a Papuy-Novej Guiney.
František uviedol, že medzi kardinálov bude povýšený aj súčasný nuncius, pápežský vyslanec, v Sýrii, taliansky arcibiskup Mario Zenari. Ostane však na svojom poste v tejto krajine, čo má preukázať starosti cirkvi o "milovanú a mučenú Sýriu", sužovanú ničivou občianskou vojnou.
K štyrom novým kardinálom vo veku nad 80 rokov, ktorí dostávajú túto hodnosť ako symbolickú poctu a vyjadrenie vďaky za dlhú službu cirkvi, patrí albánsky kňaz Ernest Simoni (88), ktorý počas komunistickej diktatúry strávil dlhé roky vo väzení a nútenými prácami. Ďalší traja z týchto kardinálov sú z Malajzie, Talianska a Lesotha.
Novembrové konzistórium, zhromaždenie kardinálov, bude tretím pre Františka, odkedy sa stal prvým neeurópskym pápežom za 1300 rokov a využil každú príležitosť na preukázanie podpory pre cirkev v odľahlých miestach sveta alebo tam, kde katolíci trpia.
Stredoafrická republika, Bangladéš, Papua-Nová Guinea, Malajzia a Lesotho budú mať kardinála vôbec po prvý raz, čo zdôrazňuje Františkovo presvedčenie, že cirkev je celosvetovou inštitúciou, ktorá by sa mala stať menej eurocentrickou, konštatuje Reuters.
Len jeden z 13 nových kardinálov-voliteľov bude pracovať vo Vatikáne. Zvyšní ostanú na svojich postoch vo svete.
Traja z nových kardinálov sú z USA: arcibiskup Blase Cupich z Chicaga, arcibiskup William Tobin z Indianapolisu a biskup Kevin Farrell z Dallasu, ktorého nedávno vymenovali za prefekta nového vatikánskeho úradu pre laikov, rodinu a život.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba
Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.