Washington obvinil Rusko z hackerských útokov a ovplyvňovania volieb
- 13:13 08.10.2016
- Washington

Technickú stránku hlasovania v USA však podľa úradov nemožno narušiť prostredníctvom kybernetického útoku, keďže voľby sa konajú decentralizovane a hlasovacie prístroje nie sú pripojené na internet.
"Americká spravodajská komunita je presvedčená, že ruská vláda riadila nedávne kybernetické útoky na emaily amerických občanov a inštitúcií, vrátane amerických politických organizácií," píše sa v spoločnom vyhlásení ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a tajných služieb.
Hackeri napríklad v lete odhalili, že vedenie demokratov uprednostňovalo v straníckych primárkach terajšiu kandidátku na prezidentku Hillary Clintonovú pred jej rivalom Berniem Sandersom. Korešpondenciu následne zverejnili na WikiLeaks tesne pred nominačným zjazdom Demokratickej strany. Odhalenia pridali na váhe dovtedajším Sandersovým sťažnostiam, že systém bol voči nemu nespravodlivo nastavený.
Podľa vyhlásenia ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a tajných služieb sa "na základe rozsahu a citlivosti týchto snáh" dá usudzovať, že len vysokopostavení vládni predstavitelia Ruska mohli nariadiť takéto útoky. Podľa Washingtonu Rusko viackrát použilo podobné metódy na ovplyvňovanie verejnej mienky v Európe a Ázii.
Technickú stránku hlasovania v USA však podľa úradov nemožno narušiť prostredníctvom kybernetického útoku, keďže voľby sa konajú decentralizovane a hlasovacie prístroje nie sú pripojené na internet.

Pápež dal zamestnancom Vatikánu vyplatiť „konklávny bonus“ vo výške 500 eur
Zamestnanci Vatikánu dostanú odmenu 500 eur.

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne
Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre
43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí
Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival
Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.