Košice už po siedmy raz rozžiari festival Biela noc

Umelecká prechádzka mestom od západu do východu slnka ponúkne súčasné umenie nielen v galériách, ale hlavne v uliciach, na verejných priestranstvách, mostoch, fasádach alebo kostoloch.
Umelecká prechádzka mestom od západu do východu slnka ponúkne súčasné umenie nielen v galériách, ale hlavne v uliciach, na verejných priestranstvách, mostoch, fasádach alebo kostoloch. Súčasťou budú pozoruhodné inštalácie rôznych žánrov, performance či objekty. "Trasa vedie tradične od Tabačky Kulturfabrik po Kasárne/Kulturpark. Keďže ide o multižánrový festival súčasného umenia, tak každý návštevník si v ňom môže nájsť to svoje," uviedla dnes umelecká riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.
Ponuka zahŕňa opäť zaujímavé projekty svetového formátu. V Kunsthalle to bude nadrozmerný levitujúci prstenec Boreal Halo francúzskeho umelca Vincenta Leroya. Mestský park zaujme interaktívnou inštaláciou Light Sowers z dielne kanadsko-francúzskeho umelca Maotika. Pôjde o netradičné digitálne zobrazenie svätojánskych mušiek vďaka špeciálnej laserovej technológii a tisícke žiaroviek naplnených vodou a mliekom. Ten istý autor pripravil aj interaktívnu projekciu Latens na fasáde Dominikánskeho kostola, ktorú naživo rozpulzuje tlkot sŕdc divákov. Švajčiarski architekti Sabina Lang a Daniel Bauman ukážu nadrozmerný futuristický objekt v dialógu s historickou budovou meštianskeho domu na Hlavnej ulici. V Kasárňach/Kulturparku predstaví taliansko-rakúska umelkyňa Esther Stocker geometrickú čierno-bielu priestorovú krajinu. V digitálnom svetelno-zvukovom vesmíre Timée od Guillaume Marmina sa návštevníci môžu dostať do inej dimenzie.
Predstavia sa aj slovenskí umelci, napríklad Róbert Farkaš vytvorí svetelnú inštaláciu Luna na hladine Mlynského náhonu, obohatenú o autorskú hudbu producenta Isobutana. Prvýkrát sa do Bielej noci zapojí aj Štátna filharmónia Košice s dvoma hudobnými projektmi v kombinácii s nemými filmami. Priestory festivalu zahŕňajú aj Východoslovenskú galériu, Múzeum Vojtecha Löfflera či DIG gallery.
Čiastočné spoplatnenie festivalu z finančných dôvodov má pomôcť udržať festival aj do budúcich ročníkov. Permanentka - tzv. BN pass umožní návštevníkom prístup k viac ako polovici diel vystavených vo vnútorných priestoroch a uzavretých objektoch. "Tento systém pomôže aj s každoročnými problémami s obmedzenou kapacitou interiérov, ako aj s vandalizmom. Pevne verím, že nás naši návštevníci podporia," konštatovala Pacáková. Deti do 15 rokov, zdravotne ťažko postihnutí a dôchodcovia majú vstup zdarma. Diela vo verejnom priestore ostávajú naďalej bezplatné. Náklady na festival predstavujú podľa umeleckej riaditeľky viac ako 100.000 eur.
Novinkou je aj dvojjazyčná mobilná aplikácia s popisom diel a informáciami o tvorcoch, ktorá pomôže aj s navigáciou v meste. Súčasťou festivalu je tiež fotografická súťaž.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.