Seifert, jediný Čech s Nobelovou cenou za literatúru, by mal 115 rokov
- 8:00 23.09.2016
- Praha/Bratislava

Celý jeho život i tvorba sa pohybovali na hrane, jednu chvíľu bol zakazovaným autorom a vzápätí sa mu dostalo najrôznejších uznaní a ocenení za literárny prínos. Je považovaný za tvorcu poetizmu.
Dodnes jediný český laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1984 patrí k najvýznamnejším osobnostiam českej literatúry 20. storočia. Celý jeho život i tvorba sa pohybovali na hrane, jednu chvíľu bol zakazovaným autorom a vzápätí sa mu dostalo najrôznejších uznaní a národných ocenení za literárny prínos. Je považovaný za tvorcu poetizmu.
Jaroslav Seifert sa narodil 23. septembra 1901 v Prahe (Česko). Gymnaziálne štúdiá nedokončil. Venoval sa novinárstvu a literatúre. Bol lyrickým básnikom, prozaikom, publicistom a prekladateľom. Predstaviteľ ľavicovej avantgardy dvadsiatich rokov 20. storočia patril medzi zakladajúcich členov umeleckého hnutia Devětsil, bol redaktorom komunistických novín a časopisov.
V roku 1929 ho vylúčili z komunistickej strany, spolu s ďalšími ľavicovými spisovateľmi podpísal manifest proti vedeniu Komunistickej strany Československa (KSČ) na čele s Klementom Gottwaldom. Pôsobil v mnohých ľavicových denníkoch a avantgardných časopisoch - Rudé právo, Rovnost, Právo lidu, Nová scéna, Kytice, Práce. V roku 1946 sa Jaroslav Seifert stal členom Českej akadémie vied a umenia.
V päťdesiatich rokoch 20. storočia bol pre svoje postoje terčom ostrej kritiky zo strany predstaviteľov KSČ. V období okolo tzv. Pražskej jari (1968-1969) sa politicky a kultúrne angažoval, v rokoch 1969-1970 predsedal Svazu českých spisovatelů. V roku 1968 podpísal Manifest Dvetisíc slov (úplný český názov: Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem), ktorého autorom bol spisovateľ Ludvík Vaculík.
V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa utiahol do ústrania, začal spolupracovať s disentom a stal sa jedným z prvých signatárov Charty 77. Jeho dielo vychádzalo v samizdate.
Seifertovo básnické dielo smerovalo od proletárskej bojovnosti (Město v slzách, 1921, Samá láska, 1923) cez poetistické okúzlenie modernou civilizáciou (Na vlnách TSF, 1925) až k vyjadreniu citového vzťahu k drobným darom života, k domovu a k národnej kultúre (Poštovní holub, 1929, Jablko z klína, 1933, Ruce Venušiny, 1936, Světlem oděná, 1940, Kamenný most, 1944).
V roku 1945 vydal zbierku Přílba hlíny a neskôr dve zbierky inšpirované obrázkami Mikuláša Aleša a Josefa Ladu (Šel malíř chudě do světa, 1949, Chlapec a hvězdy, 1956), básnické skladby Píseň o Viktorce (1950) a zbierku intímnej lyriky Maminka (1954).
Šesťdesiate roky 20. storočia priniesli zmenu v Seifertovej próze. Zmizli rýmy, rytmická pravidelnosť, verš zdrsnel. V tvorbe sa objavili tóny melancholickej nostalgie, životnej bilancie, plynutia času a motív smrti, zaznievali spomienky na detstvo, na mladé lásky, mŕtvych priateľov a na dramatické udalosti života (Koncert na ostrově, 1965, Odlévání zvonů, 1967, Halleyova kometa, 1967, Deštník z Piccadily, 1979, Morový sloup, 1981, Býti básníkem, 1983).
Je tiež autorom sugestívnej spomienkovej knihy Všechny krásy světa, ktorá vyšla v kanadskom Toronte v roku 1981, potom niekoľkokrát s cenzúrnymi zásahmi aj v Prahe. Jej kompletné vydanie vyšlo v roku 1993.
Známy bol aj svojím priateľstvom so slovenským hercom Ladislavom Chudíkom. Ich vzájomná korešpondencia vyšla knižne pod názvom Tichý dvojhlas.
Jaroslav Seifert zomrel 10. januára 1986 v Prahe. Pochovaný je v Kralupách nad Vltavou. V tomto meste sa od roku 1996 na jeho počesť každoročne koná festival Seifertovy Kralupy s autorskou literárnou súťažou.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.