Vrcholom Európskeho týždňa mobility je Svetový deň bez áut
- 6:30 22.09.2016
- Brusel/Paríž/Bratislava

Ľudia môžu využiť alternatívne formy dopravy - chôdzu, bicykel, prostriedky hromadnej dopravy či kolobežku. Motto kampane ETM 2016 znie: Inteligentná a udržateľná mobilita - investícia do Európy.
V tomto roku sa do ETM prihlásilo 51 krajín a celkovo 2362 miest. Medzi nimi aj 46 slovenských miest, uviedol portál mobilityweek.eu.
Európsky týždeň mobility sa od roku 2002 uskutočňuje každý rok v dňoch 16.-22. septembra a ponúka príležitosť ukázať, ako sa mestá na európskom kontinente starajú o problematiku ochrany životného prostredia. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) na svojej webovej stránke zdôraznila, že "konanie v súlade s inteligentnou a udržateľnou mobilitou môže mať pre jednotlivcov, ale aj celú spoločnosť výrazný finančný prospech".
Podľa SAŽP "intenzívnejšie využívanie inteligentných a udržateľných spôsobov dopravy môže viesť k výrazným úsporám verejných financií, okrem iného aj v oblasti zdravia, životného prostredia a spotreby energie".
Cieľom Svetového dňa bez áut od jeho zavedenia na medzinárodnej úrovni v roku 1998 je podnietiť vodičov motorových vozidiel, aby jeden deň v roku namiesto koní pod kapotou využili na pohyb iné formy prepravy.
V mnohých mestách počas Svetového dňa bez áut neumožňujú súkromným autám vjazd do centra, ale podporujú hromadnú mestskú dopravu, väčšie využívanie bicyklov, kolieskových korčúľ, skejtbordov či jednoducho chôdze. Idea dňa bez automobilov si postupom rokov získala stúpencov, takže počet miest i ľudí, čo sa k akcii pripájali, rástol.
Prvá oficiálna akcia mesta bez automobilu sa uskutočnila v júni 1996 na Islande. Radnica mesta Reykjavík sa vtedy rozhodla experimentovať a zorganizovala deň bez áut.
Na európskej úrovni sa významným stal rok 2002, keď sa Deň bez áut začlenil do Európskeho týždňa mobility. Vtedajšia komisárka pre životné prostredie Margot Wallströmová 16. septembra odštartovala Európsky týždeň mobility. Jeho cieľom bolo zvýšiť povedomie ľudí o škodlivosti osobnej automobilovej premávky a podporiť alternatívne druhy dopravy.
V roku 2002 vyše 300 miest v Európe celý týždeň organizovalo tematické podujatia zamerané na udržateľné spôsoby dopravy. V roku 2002 sa konal Európsky týždeň mobility prvýkrát v histórii oficiálne a už vtedy sa jeho vrcholom stal 22. september - Svetový deň bez áut.
V tom roku sa zo Slovenska na podujatí zúčastnili mestá Bratislava a Košice, ako pridružené mestá Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Prešov a Trenčín. Európsky týždeň mobility sa v Európskej únii koná vždy s inou hlavnou témou. Podujatie presiahlo hranice Európy, v minulosti sa doň zapojili aj lokality v Brazílii, Kanade, Japonsku či Ekvádore.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.