Pred 40 rokmi zomrel zakladateľ Čínskej ľudovej republiky Mao Ce-tung
- 6:28 09.09.2016
- Peking

Mao Ce-tung od detstva prejavoval túžbu po vzdelávaní, študoval v meste Čchang-ša a v Pekingu absolvoval učiteľský inštitút.
Mao Ce-tung sa narodil 26. decembra 1893 v rodine relatívne bohatého roľníka z provincie Chu-nan. Od detstva prejavoval túžbu po vzdelávaní, študoval v meste Čchang-ša a v Pekingu absolvoval učiteľský inštitút. Následne v rokoch 1918-19 pracoval ako knihovník u marxisticky orientovaného intelektuála Li Ta-čaa na Pekinskej univerzite. Liove myšlienky ho hlboko ovplyvnili.
V júni 1921 odišiel Mao do Šanghaja, kde sa zúčastnil na založení komunistickej strany. Potom bol vyslaný do rodného Chu-nanu, aby tam vytvoril stranícku organizáciu. V tom čase bol už zástancom úplného rovnostárstva.

V roku 1927 viedol "povstanie jesennej úrody" v provincii Chu-nan. V rokoch 1928-34 vykonával vedúce funkcie v revolučnej základni v pohorí Ťing-kang-šan, vrátane funkcie predsedu vlády oslobodených "sovietskych" oblastí.
Od roku 1933 bol členom politbyra Ústredného výboru Komunistickej strany (ÚV KS) Číny; v roku 1934 sa stal jedným z vodcov "veľkého pochodu" do severnej Číny. Od roku 1935 fakticky určoval politiku KS Číny, vrátane vojenskej. Počas protijaponskej vojny (1937-45) ďalej upevňoval svoje pozície na čele KS Číny a v roku 1945 sa stal jej predsedom. Aktívne sa zúčastnil tretej občianskej vojny.
Po vzniku Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) 1. októbra 1949 bol Mao Ce-tung v rokoch 1949-54 predsedom ústrednej ľudovej vlády a ihneď začal pozemkovú reformu. Patril k hlavným aktérom v rámci kórejskej vojny (1950-53), ktorú pokladal za zápas medzi Východom a Západom a využil ju na posilnenie svojho režimu a pranierovanie "amerického imperializmu".

V rokoch 1967-68 dal údajne vydať 350 miliónov výtlačkov tzv. Červenej knihy citátov predsedu Mao Ce-tunga. Z boja o nástupníctvo vyradil svojho žiaka Lin Piaa a na sklonku života presadzoval vlastnú (štvrtú) manželku Ťiang Čching a tzv. Gang štyroch (Ťiang Čching, Čang Čchun-čchiao, Wang Chung-wen a Jao Wen-jüan).
V roku 1972 prijal "taktickú nevyhnutnosť" zmierenia s "americkým imperializmom", avšak zo "strategického hľadiska" týmto krokom podľa vlastných slov pohŕdal.
Čínsky vodca Mao Ce-tung zomrel 9. septembra 1976 v Pekingu.
Na prvý pohľad sa zdá, že dôkazy oddanosti Číňanov Mao Ce-tungovi sú dnes menej viditeľné - v skutočnosti sú však omnoho hlbšie.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.