• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.1.2022Meniny má Bohdana
Bratislava

Duálna akadémia v Bratislavske otvorila nový školský rok

  • 11:19 07.09.2016
  • Bratislava
Duálna akadémia v Bratislavske otvorila nový školský rok

Duálna akadémia vznikla na za iniciatívy záujmového združenia právnických osôb, ktorého členmi sú spoločnosti Volkswagen Slovakia, Matador Automotive, Siemens a Bratislavský samosprávny kraj.

Myšlienka zrealizovať projekt odborného stredného vzdelávania na základe nemeckých skúseností sa stala realitou. V bratislavskej Devínskej Novej Vsi otvorila dnes nový školský rok Duálna akadémia, ktorá bude pripravovať kvalifikovaných pracovníkov pre automobilový priemysel.

Duálna akadémia vznikla na základe iniciatívy záujmového združenia právnických osôb, ktorého členmi sú spoločnosti Volkswagen Slovakia, Matador Automotive, Siemens a Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Ako na dnešnom slávnostnom otvorení školy uviedla predsedníčka záujmového združenia Duálna Akadémia Jana Široká, škola bude pripravovať absolventov priamo pre potreby trhu práce a absolútny dôraz bude klásť na praktickú časť výučby, kde budú študenti môcť získavať zručnosti pri práci s najmodernejšími technológiami, ktoré sa v automobilovom priemysle používajú. "Tento projekt je preto ojedinelý aj z hľadiska možností a šancí, ktoré budú mať absolventi. Tí budú mať garantované zamestnanie vo firmách, ktoré sú členmi projektu a navyše získajú okrem výučného listu aj certifikát nemeckej asociácie obchodných a priemyselných komôr, ktorý im umožní uplatniť sa na Slovensku, ale i na nemeckom trhu," informovala Široká.

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš verí, že podobné projekty budú mať nasledovníkov. Upozornil pritom na potrebu reformy stredného odborného školstva, čo dokumentoval na fakte, že až 60 percent nezamestnaných na Slovensku má stredné odborné vzdelanie. "To, že sú nezamestnaní vypovedá o tom, že nemajú tie zručnosti a kvalifikáciu, ktoré vyžaduje trh práce, preto je práve spojenie škôl a zamestnávateľov kľúčovým pre riešenie nezamestnanosti na Slovensku," zdôraznil Ondruš.

VIDEO: Otvorenie Duálnej akadémie v oblasti automobilového priemysluČlen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre personálnu oblasť Eric Reuting, zastupujúci v príhovore priemyselných partnerov projektu uviedol, že škola prináša pre svojich študentov perspektívu nielen do najbližšej budúcnosti. „Táto škola vás pripraví na ďalšiu etapu priemyselnej revolúcie, ku ktorej sa schyľuje aj tu na Slovensku,“ povedal.

Vydarený štart akadémii zaželal i predseda BSK Pavol Frešo. Realizácia projektu je podľa jeho slov aj splneným snom BSK. "A tiež naším presvedčením, že v odbornom školstve je potrebné posudzovať podľa toho, ako sa dokážu absolventi zamestnať a aký plat dostanú za svoju prácu," uviedol.

Duálna akadémia bude študentov pripravovať v šiestich študijných a jednom učebnom odbore. Do prvého ročníka nastúpilo 104 študentov, celkovo má Duálna akadémia, ktorá vznikla na základe zmeny zriaďovateľa Strednej odbornej školy (SOŠ) automobilovej J. Jonáša, 324 študentov. Nová školská inštitúcia má ambíciu poskytovať i rekvalifikačné kurzy, a tiež podnikové a mimopodnikové vzdelávanie pre ďalšie firmy na Slovensku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V niektorých okresoch môže byť v noci mínus 15 stupňov Celzia

V niektorých okresoch môže byť v noci mínus 15 stupňov Celzia

DNES - 20:22Domáce

V niektorých okresoch Slovenska môže byť v noci mínus 15 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa pred nízkymi teplotami.

Prezidentka: Česko-slovenské vzťahy sa stále viac posilňujú

Prezidentka: Česko-slovenské vzťahy sa stále viac posilňujú

DNES - 18:28Domáce

Česko-slovenské vzťahy sa stále viac posilňujú. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to na sociálnej sieti uviedla po stretnutí s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.

Donovaly aj Makov sú zatvorené pre nákladné autá nad 10 metrov dĺžky

Donovaly aj Makov sú zatvorené pre nákladné autá nad 10 metrov dĺžky

DNES - 17:06Domáce

Horské priechody Donovaly, Makov a cesta Muráň - Červená skala sú zatvorené pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Vodičov o tom informuje Slovenská správa ciest na svojom webe zjazdnost.sk.

Lekárka z pohotovosti odmietla vyšetrenie na alkohol, predviedli ju pred súd

Lekárka z pohotovosti odmietla vyšetrenie na alkohol, predviedli ju pred súd

DNES - 16:29Domáce

Lekárku sudca trestným rozkazom uznal za vinnú, proti rozhodnutiu podala odpor, nariadi tak hlavné pojednávanie.

Skartovanie spisov ŠtB na ministerstve vnútra prerokuje výbor pre obranu

Skartovanie spisov ŠtB na ministerstve vnútra prerokuje výbor pre obranu

DNES - 16:04Domáce

Na výbor by mal byť pozvaný minister vnútra Roman Mikulec.