Z tureckej armády prepustili ďalších údajných gülenistov
- 17:22 07.09.2016
- Istanbul

Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ale neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky.
Ministerstvo obrany minulý týždeň oznámilo, že prepustilo ďalších 820 príslušníkov pozemných a námorných síl podozrivých zo sympatizovania s FETÖ, pričom 648 z nich bolo vzatých do väzby. Ako uviedla agentúra AP, po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat bolo z armády prepustených už viac ako 5000 jej príslušníkov, medzi nimi aj 151 generálov a admirálov.
Turecká vláda tvrdí, že prevrat zosnoval duchovný Fethullah Gülen, ktorý však tieto obvinenia rozhodne odmieta. Turecko však Spojené štáty žiada o jeho vydanie.
Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ale neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky. V roku 1998 odišiel do Spojených štátov a väčšinu času trávi vo svojom vidieckom sídle v Pensylvánii, no v Turecku má naďalej silný vplyv. Jeho hnutie Hizmet pokračuje v šírení Gülenových myšlienok umierneného islamu v rôznych sférach politického i spoločenského života.
Gülenovo meno zarezonovalo koncom roku 2014, keď sa prevalila a vyšetrovala korupčná kauza, do ktorej boli zapletení aj členovia vlády vedenej - vtedy ešte premiérom - Erdoganom. Vtedy sa objavili aj obvinenia na adresu hnutia Hizmet, že sa v Turecku snaží vytvoriť paralelný štát a zosadiť vládu.
Erdogan vtedy tvrdil, že Gülen stojí za sériou "vykonštruovaných" zvukových nahrávok zverejnených na internete, ktoré údajne odhalili korupciu v najvyšších vládnych kruhoch.
Gülen vtedy akúkoľvek účasť na zverejnení nahrávok poprel a odmietol aj obvinenia, že využíva sieť svojich chránencov na ovplyvňovanie politiky v Turecku.
Turecko po zmarenom prevrate prepustilo tisíce trestancov, aby odľahčilo väznice
Turecké orgány prepustili na slobodu takmer 36.000 trestancov, aby uvoľnili priestor v preplnených väzniciach v krajine. Z veľkej časti tak splnili augustové nariadenie vlády, ktoré médiá dávajú do súvislosti s hromadným zatýkaním po neúspešnom pokuse o prevrat v Turecku z polovice júla, informovala dnes agentúra DPA.
Podľa údajov prevzatých z tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu sa prepúšťanie dotklo 7450 odsúdencov z uzavretých nápravnovýchovných zariadení a ďalších 28.522 zo zariadení otvoreného typu.
Príslušný vládny dekrét, vydaný v rámci výnimočného stavu po zmarenom puči, rátal s prepustením 38.000 väzňov, ktorí boli odsúdení ešte pred touto udalosťou. Opatrenie sa nevzťahuje na páchateľov závažných trestných činov, ako sú vražda a sexuálne delikty.
Turecké médiá uviedli, že väznice v krajine sú preplnené v dôsledku rozsiahleho zatýkania osôb podozrivých z podporovania exilového kazateľa Fethullaha Gülena, ktorému Ankara pripisuje zodpovednosť za pokus o vojenský prevrat.

Kardináli vyzývajú na trvalé prímerie a mier vo vojnových oblastiach
Na veriacich sa kardináli obrátili s výzvou modliť sa za mier vo svete.

Orbán odkázal Weberovi: Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod
Ukrajina podľa Orbána nie je pridanou hodnotou.

Peskov: Rusko dodrží trojdňové prímerie, no bude odpovedať na ukrajinské útoky
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že Rusko dodrží prímerie plánované pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny, ale v prípade, že ukrajinské sily zaútočia na ruské pozície, bude reagovať.

Pri nehode autobusu zahynulo najmenej 12 osôb
Príčinou nehody bolo pravdepodobne zlyhanie bŕzd.

Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou, či Ficovi povolí prelet do Ruska
Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím.