• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.5.2025Meniny má Ela
14°Bratislava

Bezpečnostná rada OSN ostro odsúdila raketové testy Severnej Kórey

  • 7:14 07.09.2016
  • New York
Bezpečnostná rada OSN ostro odsúdila raketové testy Severnej Kórey

Rada ako najvplyvnejší orgán OSN sa na vyhlásení dohodla po niekoľkých hodinách mimoriadneho zasadnutia v New Yorku za zatvorenými dverami.

Bezpečnostná rada OSN v utorok ostro odsúdila Severnú Kóreu za jej najnovšie odpálenie troch balistických striel a pohrozila "ďalšími závažnými opatreniami", ak KĽDR neprestane s jadrovými a raketovými skúškami.

Rada ako najvplyvnejší orgán OSN sa na vyhlásení dohodla po niekoľkých hodinách mimoriadneho zasadnutia v New Yorku za zatvorenými dverami. Zasadnutie zvolali Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea v reakcii na pondelkové odpálenie troch balistických striel z východného pobrežia Severnej Kórey, ktoré preleteli približne 1000 kilometrov a dopadli neďaleko Japonska.

Rada nenaznačila, čo má na mysli pod pojmom "ďalšie závažné opatrenia", ktoré podnikne, ak Severná Kórea (KĽDR) bude pokračovať v testoch a bude sa pokúšať posilniť svoj jadrový potenciál, uviedla tlačová agentúra AP.

Bezpečnostná rada v tlačovom vyhlásení vyzvala všetky členské štáty OSN, aby "zdvojnásobili úsilie" v uplatňovaní sankcií proti Pchjongjangu - teda aj sankcií uvalených radou v marci, ktoré sú zároveň najprísnejšími za posledné dve desaťročia. Tieto marcové sankcie vyjadrujú silnejúci hnev nad tým, že Pchjongjang podnikol v januári jadrový test a následne odpálil balistickú strelu.

BR OSN vyjadrila vážne obavy nad tým, že Severná Kórea opäť v pondelok odpálila balistické strely, čo je "do očí bijúce ignorovanie" požiadaviek rady.

Severná Kórea opakovane ignoruje rezolúcie BR OSN, ktoré požadujú ukončenie severokórejských jadrových a raketových aktivít a neustále testuje nové balistické strely. Tým zvyšuje napätie na Kórejskom polostrove i v celom regióne.

KĽDR vlastní celú škálu rakiet, ktoré dokážu zasiahnuť Južnú Kóreu a Japonsko, vrátane vojenských základní USA v týchto krajinách.

Severná Kórea odpálila rakety v pondelok 5. septembra, keď bola Čína hostiteľom ekonomického summitu krajín G20.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

DNES - 18:43Zahraničné

Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

DNES - 17:09Zahraničné

43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

DNES - 15:49Zahraničné

Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

DNES - 13:36Zahraničné

Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.