• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
14°Bratislava

Prešovská burza prilákala i filatelistov, v známkach vidia aj dejiny

  • 18:36 14.08.2016
  • Prešov
Prešovská burza prilákala i filatelistov, v známkach vidia aj dejiny

Filatelista tvrdí, že známky nám pomáhajú zobjektivizovať priebeh dejín.

Na Prešovskú zberateľskú burzu prišlo dnes najviac záujemcov z radov filatelistov. Známky sú pre mnohých z nich relaxom aj poučením. Niektorí milovníci výtvarného umenia našli v známkach dostupnejšiu náhradu za obrazy, ktoré si nemôžu kúpiť.

Prešovčan Stanislav Fabián ako univerzitný profesor si v aktívnom veku vedel pri známkach oddýchnuť, zabudnúť na stres a niečo sa aj naučiť. Známky zbiera 40 rokov a verí, že v jeho zberateľských šľapajach pôjdu aj jeho dvaja synovia. „Ja mám známky ako zdroj poučenia, zdroj zábavy a zdroj vnímania krásna. Na tých známkach je aj veľmi veľa zaujímavých vecí, ktoré už odišli do večnosti času a ľudia si to nie celkom dobre pamätajú. Ale aj mnohé známky nám narovnávajú dejiny. Lebo veľa ráz sa stali udalosti, ktoré pokrivovali dejiny, ale keď vyšla známka, tak na tej známke to bolo tak, že čierne je čierne a biele je biele. A darmo potom niekto rozprával, že to bolo presne naopak. Na tej známke to tak ostalo zachované. Takže na základe toho je aj možné trošku zobjektivizovať priebeh dejín,“ uviedol Fabián.


Zberatelia sa stretávajú v sále Čierneho orla Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove raz za mesiac alebo dva. Na stoloch sa okrem známok predávajú, menia a kupujú mince, bankovky, medaily, odznaky, pohľadnice, staré fotografie, vojenské listiny, knihy, telefónne karty či pivné etikety. Silnú skupinu tvoria aj milovníci modelov áut, železníc či lietadiel. Ani na dnešnej burze nechýbali CD nosiče, vinylové platne, DVD aj videopásky.

Jozef Kačala z prešovského PKO pre TASR uviedol, že pri výbere termínu burzy vždy dbajú, aby sa nekryl s inými burzami na Slovensku. Do Prešova merajú cestu aj ľudia z iných regiónov, objavili ju tiež Poliaci. Stretávajú sa tu fajnšmekri, ktorí si vymieňajú skúsenosti a vedia sa o predmete svojho záujmu s vášňou hodiny rozprávať.

Z Bardejova prišiel dnes na burzu Dávid Janku, ktorý ponúkal zberateľom staré fotografie, knihy, platne, ale aj umelecké miniatúry. „Záujem je skôr o raritné kúsky a veci, ktoré boli vydané alebo vyrobené v malom počte. Pre milovníkov vojenskej histórie sú zaujímavé armádne listiny a potvrdenia, mám tu také z obdobia I. svetovej vojny. Ponúkam tiež fotografie, ktoré sú zaujímavé aj z etnografického hľadiska, ľudia v krojoch a v rôznych starých uniformách,“ prezradil predajca, ktorý chodí za zberateľmi do Prešova pravidelne.

Prešovské PKO organizuje aj burzy starožitností na hlavnom námestí, ktoré majú tiež svojich fanúšikov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti

Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti

DNES - 12:28Domáce

Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet

DNES - 12:24Domáce

Mier je receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet, vyhlásil predseda parlamentu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti

DNES - 11:51Domáce

Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich

DNES - 11:49Domáce

Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny

DNES - 11:29Domáce

Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.