• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
21°Bratislava

Nemecko spomína, Berlínsky múr začali stavať pred 55 rokmi

  • 16:59 13.08.2016
  • Berlín
Nemecko spomína, Berlínsky múr začali stavať pred 55 rokmi

Výstavba múru súvisela s povojnovou situáciou v Nemecku, ktoré bolo na základe dohôd štyroch víťazných veľmocí rozdelené do štyroch okupačných zón.

Nemecko si dnes uctilo pamiatku ľudí, ktorí zahynuli pri pokuse dostať sa na Západ cez Berlínsky múr. Pri pokuse dostať prekonať ho prišlo o život najmenej 138 ľudí, informovala dnes agentúra DPA.

Berlínsky múr patril k symbolom studenej vojny a rozdelenia Berlína, Nemecka i Európy. Mesto Berlín delila na západnú a východnú časť do 9. novembra 1989.
Berlínsky primátor Michael Müller dnes položil veniec kvetov k ústrednému pomníku obetí na ulici Bernauer Straße a zúčastnil sa aj na modlitebnom zhromaždení v protestantskej kaplnke zmierenia, ktorá bola postavená v bývalom pohraničnom pásme.

Berlínsky múr začali stavať ozbrojené zložky bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) 13. augusta 1961. Už od 12. augusta 1961 mali príslušníci ozbrojených síl NDR rozkaz použiť zbrane proti osobám usilujúcim sa o útek z Berlína cez múr. Prvého utečenca Güntera Liftina zastrelili vojaci 24. augusta 1961, posledného, Chrisa Guefforyho, údajne 6. februára 1989.

Výstavba múru súvisela s povojnovou situáciou v Nemecku, ktoré bolo na základe dohôd štyroch víťazných veľmocí (Sovietsky zväz, USA, Británia, Francúzsko) rozdelené do štyroch okupačných zón a hlavné mesto Berlín do štyroch sektorov - zón vplyvu.

Berlínsky múr mal celkovú dĺžku 165 kilometrov (45 kilometrov bola hranica medzi Východným a Západným Berlínom, zvyšok tvorila hranica medzi Západným Berlínom a spolkovou krajinou Brandenbursko). Odchody občanov NDR na Západ sa podstatne sťažili.

Múr definitívne "padol" až 9. novembra 1989 pod tlakom masových protestov občanov bývalej NDR. Dodnes sa z neho zachovali iba menšie úseky.

Rozhodnutiu o jeho likvidácii predchádzali stupňujúce sa protesty angažovanej verejnosti a utečenecká vlna, ktorá už od leta 1989 znepokojovala aj predstaviteľov spriatelených krajín, vrátane bývalého Československa.

Agentúra DPA uviedla, že počet ľudí, ktorí prišli o život na 1400 kilometrov dlhých hraniciach medzi východným a západným Nemeckom, je ešte stále predmetom vyšetrovania.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov

DNES - 20:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí

DNES - 19:57Zahraničné

Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema

DNES - 18:57Zahraničné

Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.

Auto v centre Kodane veľkou rýchlosťou vletelo do skupiny ľudí

Auto v centre Kodane veľkou rýchlosťou vletelo do skupiny ľudí

DNES - 18:52Zahraničné

Vozidlo vrazilo v stredu do skupiny ľudí v dánskej metropole Kodaň. Podľa tamojšej polície utrpelo zranenia najmenej päť osôb.

Sme pripravení na mierové rokovania v akejkoľvek podobe, tvrdí Ukrajina

Sme pripravení na mierové rokovania v akejkoľvek podobe, tvrdí Ukrajina

DNES - 15:18Zahraničné

Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.