Klerik F. Gülen si myslí, že USA ho do Turecka nevydajú
- 11:32 29.07.2016
- Rím

Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, avšak neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky.
"Je úplne jasné, že ide o politicky motivovanú požiadavku a som si istý, že to fakty potvrdia. Pokus o prevrat (v Turecku) som opakovane odsúdil a dôrazne odmietam, že by som sa na ňom akokoľvek podieľal," uviedol Gülen v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera, pričom dodal, že Spojené štáty doposiaľ nijakú oficiálnu žiadosť o jeho vydanie od Ankary nedostali.

"Zdá sa, že prezident Erdogan a jeho strana sú pri moci tak dlho, že sú ňou otrávení," povedal na adresu svojho niekdajšieho spolupracovníka Gülen (75) a opäť zdôraznil, že s neúspešným prevratom z 15. júla, ktorý si vyžiadal viac ako 260 obetí a vyvolal vlnu perzekúcií, nemá nič spoločné.
"Keby sa ľudia, ktorí čítajú moje knihy, počúvajú moje prejavy alebo je im blízky môj svetonázor, boli podieľali na tomto prevrate, spreneverili by sa tým základným hodnotám, ktoré vyznávam," povedal Gülen a dodal, že je zástancom vstupu Turecka do EÚ, ktorý je však ohrozený v prípade, že Erdogan v odpovedi na pokus o prevrat v krajine znovu zavedie trest smrti.

"Som presvedčený, že členstvo Turecka v EÚ je zárukou toho, že Turecko zostane demokratické a bude chrániť základné ľudské práva a slobody," uviedol Gülen a dodal, že Európa môže mať na Turecko pozitívny vplyv.
Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, avšak neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky. V roku 1998 odišiel do Spojených štátov a väčšinu času trávi vo svojom vidieckom sídle v Pensylvánii, ale v Turecku má naďalej silný vplyv.
Jeho hnutie Hizmet pokračuje v šírení Gülenových myšlienok umierneného islamu v rôznych sférach politického i spoločenského života.
Gülenovo meno zarezonovalo koncom roku 2014, keď sa prevalila a vyšetrovala korupčná kauza, do ktorej boli zapletení aj členovia vlády vedenej - vtedy ešte len premiérom - Erdoganom. Vtedy sa objavili aj obvinenia na adresu hnutia Hizmet, že sa v Turecku snaží vytvoriť paralelný štát a zosadiť vládu.
Erdogan vtedy tvrdil, že Gülen stojí za sériou "vykonštruovaných" zvukových nahrávok zverejnených na internete, ktoré údajne odhalili korupciu v najvyšších vládnych kruhoch.
Gülen vtedy akúkoľvek účasť na zverejnení nahrávok poprel a odmietol aj obvinenia, že využíva sieť svojich chránencov na ovplyvňovanie politiky v Turecku.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.