V Bratislave pripravujú najväčšiu výstavu drotárskeho umenia

Tradíciu i súčasnosť v drotárskej tvorbe bude prezentovať výstava, ktorú pripravuje Spoločnosť Ferdinanda Martinenga s autormi.
"Sme radi, že nám magistrát umožnil mať výstavu aj v septembri. Chceme na nej privítať i školské kolektívy, aby spoznali toto naše remeslo, ktoré má takmer tristo rokov a vzniklo na Slovensku. Z úžitkového sa stalo umelecké a z vidieka sa presúva do Bratislavy, kde je najviac ľudí, ktorí sa mu venujú. Bude to výstava s dušou, radostná aj hrdá na tradície a zručnosť našich majstrov. Vlani ju navštívilo viac ako 10.000 záujemcov z 83 krajín. Neviem, či iná galéria má takú návštevnosť," povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda humanitárnej a charitatívnej organizácie SFM Peter Kurhajec.
Podľa kurátora výstavy Jozefa Šaba to bude najväčšia drotárska expozícia v našom hlavnom meste, o ktorú je medzi remeselníkmi veľký záujem. Ich diela pre expozíciu vyberá desaťčlenná komisia. "Budeme mať zastúpených rekordných viac ako 40 autorov s asi 200 dielami. Návštevnosť je pre nás pekná odmena. Komunikujeme s drotármi z celého Slovenska a ich účasť na výstave je veľkou motiváciou. Viacerí v tomto roku vytvorili veľmi zaujímavé objekty," prezradil Jozef Šabo, ktorý tiež tvorí z drôtu.
Svojimi dielami budú zastúpení aj manželia Erika a Vladimír Majerskí, ktorí pracovali ako zubní technici a po odchode do dôchodku si našli novú záľubu.
"V roku 1996 som absolvovala kurz u pána Jurovatého. To bol šťastný začiatok so zázračnými radami, ktoré stále využívam. Viac sa venujem opletaniu kraslíc a figuratívnej tvorbe. Môj betlehem urobený podľa figúr v pohybe maliara Ladu bol vybraný na výstavy v Ríme, Vatikáne, Tel Avive a inde," konštatovala Erika Majerská, ktorá patrí medzi zakladajúcich členov bratislavského klubu drotárov Džarek.
"Manželku som autom vozieval na výstavy do Žiliny a inde, až ma toto remeslo chytilo. Veľmi sa tomuto hobby teším, robím drôtené ruže, zvieratká a všeličo iné. Tie už majú majiteľov v Indii, Rusku, Francúzsku, Austrálii a inde vo svete," priznal sa Vladimír Majerský.
Tamaru Kostovskú zasa zaujala tvorba drôtených šperkov. Začala sa im venovať po absolvovaní kurzu v Ústredí ľudovej umeleckej výroby a už je tiež členkou klubu Džarek. "Som architektka a lákalo ma robiť rôzne drôtené šperky. Je to praktické, pretože nemusím si ich kupovať," zdôvodnila s úsmevom Tamara Kostovská, ktorá ich už robí desať rokov a potešila nimi mnohých majiteľov.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.