Polemika v Slovenských pohľadoch na tému vlastnej kultúry v EÚ

Prázdninové dvojčíslo polemizuje s výrokom Rakúšana, ktorý tvrdí, že národy združené v EÚ by nemali trvať na vlastnej kultúre, a to v mene zachovania pokoja, lebo národ a národné kultúry sú len konštrukty.
Autorka v ňom polemizuje s názorom rakúskeho spisovateľa Roberta Menasseho, "že národy združené v EÚ by nemali trvať na vlastnej kultúre, (...) netrvať na vlastných tradíciách, na ničom vlastnom, v mene zachovania pokoja, lebo národ a národné kultúry sú len konštrukty..." atď. Tieto názory odzneli v Slovenskej televízii, kde ich šíriteľ bol ako hosť na Večeri s Havranom.
Rozsiahlu literárnohistorickú štúdiu Vajanského Kotlín a hlasisti pri príležitosti storočnice od smrti spisovateľa napísala Eva Fordinálová. Aj tento text má polemický charakter. Autorka v nej odmieta kritické hlasy voči tomuto dielu, ktoré odzneli v priebehu desaťročí. Práve naopak, upozorňuje na jeho pozoruhodné myšlienky a odkaz, ktorý aktuálne vystupuje na povrch práve v našej dobe.
Autorom druhej literárnovednej štúdie Indikátory priestoru v zbierkach Jána Motulku, s pregnantným rozborom jeho osobitej poetiky, je Jozef Brunclík. Literárnovednou štúdiou je aj text Miroslava Holečku K pocte prvého literáta slovenského pôvodu Gorazda. Autor v ňom reflektuje všetky epické i básnické texty, ktoré vznikli na počesť tohto nášho najstaršieho literáta. A nie je ich málo. Potvrdením tejto skutočnosti je aj najnovší básnický text Jaroslava Rezníka st. - Monument Gorazdovi, ktorý sprevádza štúdiu.

Slovenská epika je v čísle zastúpená ukážkami z nového historického románu Antona Hykischa o Jozefovi II. a jeho dobe Verte cisárovi a ukážkou z pripravovaného románu Maroša Bančeja Strážca kameňa, poviedkami Petra Holku (Neviditeľný muž), Medarda Slovíka (Tak ti poviem, Cingeľ a jeho kobyla), Viery Švenkovej (Pozri sa na svet) a žánrom literatúry faktu Slava Kalného Prípad Ferdinand Daučík.
Ukážkami zo svojej najnovšej básnickej tvorby sa predstavujú Ján Tazberík, Ireney Baláž, Martin Chudík a Hana Košková. Číslo prináša aj ukážku zo súčasnej slovenskej dramatickej tvorby. Je ňou úryvok z divadelnej hry Pauly Sabolovej Cesta k prezidentovi.
Beletrizovanú esej s názvom v azbuke "Soveršenno sekretno" o "slovenských stopách v sovietskych archívoch takmer po polstoročí" ako faktografickú kompozíciu pripravil Dušan Kerný. Rozsiahlu historizujúcu reportáž z dejín amerického mesta Bostonu, s dôrazom na tragédie vysťahovaleckých vĺn, napísal Marián Gešper.
Autorom recenznej eseje o knihe mladého maďarského historika Józsefa Demmela Ľudovít Štúr. Zrod moderného slovenského národa v 19. storočí, ktorá vyšla vlani v slovenskom preklade pod názvom Maďarská narácia o Štúrovi, je Tomáš Winkler. Je to kritická recenzia, v ktorej autor zdôrazňuje poplatnosť textu dnešným bulvarizujúcim tendenciám, čomu sa nedokážu vyhnúť ani seriózne sa tváriaci bádatelia. Napriek tomu, autor v závere konštatuje, že v knihe "je niekoľko tém, na ktoré sme v našej literatúre odpovede nenašli, pretože sme si také otázky vôbec nekládli".

Sociologickú štúdiu Sociálne aspekty práce napísala Andrea Lesková, autorom beletrizovanej "Úvahy o zberateľoch umenia" je Milan Vároš, širší biografický portrét o živote a tvorbe spisovateľa Jána Balka, tvorcu historických románov a literatúry pre deti, načrtol Ján Bábik. Rozhovor so súčasným dolnozemským básnikom Jánom Labáthom, rodákom z Báčskeho Petrovca, pri príležitosti jeho deväťdesiatin pripravila Etela Farkašová.
Veľká časť čísla je venovaná súčasnej slovenskej literatúre v Maďarsku. Úvodnú štúdiu k prezentácii autorov napísal Patrik Šenkár. V biografických skratkách predstavuje v nej súčasných najreprezentatívnejších slovenských spisovateľov v Maďarsku. Na nasledujúcich stranách potom nájdeme ukážky z ich tvorby. Sú to prozaici: Zoltán Barkányi Valkán, Ildika Fúziková, Michal Hrivnák, Oldřich Kníchal, Pavol Kondač a básnici Juraj Dolnozemský, Mária Fazekašová, Eva Fabianová, Imrich Fuhl, Gabriel Hattinger, Gabriel Kara, Alexander Kormoš, Juraj Marik a Gregor Papuček.
Podobným spôsobom je publikovaný aj blok o tvorbe súčasných slovenských autorov, žijúcich na východnom Slovensku, najmä v Košiciach. Vstupnú úvahu pod názvom Literáti z eastern zóny napísal Tibor Kočík. V bloku sú publikované ukážky z tvorby prozaikov Alfonza Lukačina, Štefana Lazorišáka, Martina Murzu a básnikov Jany Bodnárovej, Martina Vlada, Radovana Brenkusa, Jozefa Puchalu, Jána Petríka, Daniely Dubivskej a Roberta Hakalu.
Recenznú esej Radostná veda v esejach Etely Farkašovej (uverejnenú však mimo rámca recenznej rubriky) o jej knihe Prieniky a paralely napísal filozof Dalimír Hajko.
Číslo prináša aj nekrológ za prekladateľom - hispanistom Vladimírom Olerínym. V pravidelnej celoročnej ankete časopisu pri príležitosti 170. výročia jeho vzniku, sa vyjadrili básnici Jozef Čertík a Ladislav Šimon.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.