• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
16°Bratislava

Politickí väzni žiadajú Danka o zriadenie múzea obetiam komunizmu

  • 13:55 20.07.2016
  • Bratislava
Politickí väzni žiadajú Danka o zriadenie múzea obetiam komunizmu

Danko v júni povedal, že návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste sa musia stať súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách.

Politickí väzni berú na vedomie návrh predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), aby sa návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste stali súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách. Zároveň však žiadajú, aby sa Danko pričinil aj o to, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali povinné návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu a zriadilo sa múzeum obetí komunizmu. Uvádza sa to v liste, ktorý Politickí väzni - Zväz protikomunistického odboja Dankovi zaslali.

Múzeum by podľa šéfa Politických väzňov Jána Liteckého Švedu mohlo byť zriedené v leopoldovskej väznici alebo na inom mieste a jeho návšteva by sa stala povinnou súčasťou vzdelávania mládeže. "Na Slovensku boli po druhej svetovej vojne zriadené koncentračné tábory na internáciu osôb nepohodlných pre komunistický režim. Išlo predovšetkým o kňazov a rehoľníkov. Boli ich tisíce. Aj tieto miesta by mali slúžiť na výchovu našich detí, lebo sú úzko späté s našou identitou, duchovným odkazom predkov a našou historickou pamäťou," argumentuje Litecký Šveda.

Zároveň pripomína, že od nástupu komunistov k moci v bývalom Československu evidujeme 250.000 politických väzňov. "Popravených bolo 241 osôb a 400 osôb bolo zastrelených na úteku cez Železnú oponu. Členovia organizácií politických väzňov počas organizovaných stretnutí so študentmi v školách s prekvapením berú na vedomie absolútnu neznalosť mládeže o tomto období našich dejín. So znepokojením pozorujeme nárast ľavičiarskeho extrémizmu tolerovaného spoločnosťou. Šíri sa nielen odhaľovaním pamätníkov kontroverzným pohlavárom totalitného komunistického režimu, ale aj z televíznych obrazoviek a dokonca aj prostredníctvom niektorých ústavných činiteľov," upozornil Litecký Šveda.

Politickí väzni sú presvedčení, že Danko ako predseda SNS so 145-ročnou tradíciou a predseda parlamentu prijme s pochopením ich žiadosť, "aby naše deti vedeli, aké nešťastie pre celú slovenskú spoločnosť priniesol 40-ročný komunistický režim".

Danko v júni povedal, že návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste sa musia stať súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách. Vyhlásil to počas návštevy Múzea holokaustu v Seredi. "Nie je žiadne tajomstvo, že dnes na Slovensku máme vážny problém s ľuďmi, ktorí skrývajú svoju ideológiu za inú politiku, za milé tváričky a úsmevy, za neškodné frázy a vyhlásenia, ktoré môžu skončiť veľmi zle. A preto, aj ako predseda SNS, ktorá má vo vláde ministra školstva, hovorím, že bez akejkoľvek diskusie budeme stáť za tým, aby Múzeum holokaustu v Seredi bolo jedným z povinných miest pre našich študentov," deklaroval Danko.

Opozícia ešte v apríli vyzvala vládu, aby do učebného plánu stredoškolákov zaradila povinnú návštevu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau a aby na túto aktivitu vyčlenila finančné prostriedky. S iniciatívou prišiel nezaradený poslanec Zsolt Simon. Pridali sa k nemu opozičné kluby SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina.

"Proti nárastu fašizmu a extrémizmu hlavne medzi mladými ľuďmi je nutné niečo urobiť. Je nutné začať poznaním histórie a prevenciou," povedal Simon, ktorý je presvedčený, že keď budú mladí vidieť na vlastné oči hrôzy holokaustu, určite to prispeje k eliminácii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie na Slovensku.

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) vtedy aktivitu opozície privítal. "Už v Programovom vyhlásení vlády sa uvádza potreba cielenej prevencie proti intolerancii, násiliu a extrémizmu vo všetkých podobách," uviedol v apríli. Podľa jeho slov je preto potrebné využiť všetky možnosti, ako hodnotové vzdelávanie v školách či zážitkové učenie, a to nielen v rámci občianskej výchovy, ale všetkých predmetov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Matovič: Vláda o odmietnutí pandemickej dohody nemohla rozhodnúť per rollam

Matovič: Vláda o odmietnutí pandemickej dohody nemohla rozhodnúť per rollam

DNES - 15:59Domáce

Delegácia, ktorá má o pandemickej dohode hlasovať na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, podľa Igora Matoviča nemá mandát.

V utorok zasadne ústredný krízový štáb

V utorok zasadne ústredný krízový štáb

DNES - 14:53Domáce

Ústredný krízový štáb bude hodnotiť aktuálny vývoj ochorenia slintačky a krívačky.

Zatvárame si dvere k lepšej ochrane zdravia, tvrdí Pellegrini

Zatvárame si dvere k lepšej ochrane zdravia, tvrdí Pellegrini

DNES - 14:23Domáce

Prezident nepovažuje pandemickú dohodu za nástroj na obmedzovanie slovenskej suverenity.

ÚVZ podporuje prijatie pandemickej zmluvy, najmä pre možné zdravotné hrozby

ÚVZ podporuje prijatie pandemickej zmluvy, najmä pre možné zdravotné hrozby

DNES - 14:17Domáce

Úrad verejného zdravotníctva bol súčasťou medzirezortnej skupiny na posúdenie znenia návrhu pandemickej zmluvy.

Učená spoločnosť Slovenska varuje pred spochybňovaním pri pandemickej dohode

Učená spoločnosť Slovenska varuje pred spochybňovaním pri pandemickej dohode

DNES - 13:47Domáce

Odmietnutím tzv. pandemickej dohody Slovensko potenciálne riskuje životy. Vyhlásila to Rada Učenej spoločnosti Slovenska, ktorej zriaďovateľom je Slovenská akadémia vied (SAV).