Pred 180 rokmi sa narodil lekár, ktorý vynašiel krátky teplomer
- 6:15 20.07.2016
- Dewsbury/Bratislava

Thomas Clifford Allbutt sa zapísal do dejín zdravotníctva aj ako autor osemdielneho súboru medicínskych kníh, ktoré sa stali najrozšírenejšími učebnicami v Británii.
Obľúbený doktor a vynikajúci učiteľ s bohatými vedomosťami a praktickými skúsenosťami Thomas Clifford Allbutt študoval najskôr chémiu a geológiu na univerzitách v britskom Londýne a v Cambridgei. Štúdium medicíny ukončil v roku 1860. Pracoval v nemocnici v britskom meste Leeds a práve počas 20 rokov, ktoré tam strávil, vymyslel praktický klinický ortuťový teplomer, nevyhnutnú pomôcku lekárov. Teplomer dovtedy používaný mal nepraktickú veľkosť, často sa rozbíjal a teplotu meral dlhých 20 minút.
Allbutt si vyslúžil povesť nadaného lekára, ktorého pozývali na konzultácie vo viacerých zdravotníckych zariadeniach. Okrem praxe a konzultovania, ktoré si vyžadovalo časté cesty, sa venoval výskumu v oblasti patológie nervového systému, tetanu, tuberkulózy a iných chorôb.
Na základe svojej povesti vynikajúceho odborníka získal neskôr prestížne medicínske miesto v Cambridgei, kde zotrval až do svojej smrti. Zomrel 22. februára 1925 v Cambridgei vo veku 88 rokov.
Okrem vynálezu praktického teplomera sa zapísal do dejín zdravotníctva aj ako autor osemdielneho súboru medicínskych kníh, ktoré sa stali najrozšírenejšími učebnicami v Británii.
S jeho menom je spojené aj rozšírenie použitia medicínskeho inštrumentu oftalmoskopu. Hoci tento nástroj bol známy už dlhšie, k jeho opätovnému "objaveniu" prispel práve Allbutt a jeho pričinením sa oftalmoskop začal používať aj pri diagnostikovaní stavu cievneho systému a iných ochorení.
Lekár Thomas Clifford Allbutt, člen mnohých vedeckých inštitúcií a spoločností, sa zachoval v spomienkach ľudí nielen ako vedec a prednášateľ, ale aj ako vzdelaný a rozhľadený človek, pozorný poslucháč a duchaplný spoločník. V roku 1907 bol povýšený do šľachtického stavu. Obľuboval hory, rád ich navštevoval s partiou ďalších turistov a tiež sa venoval cyklistike.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.