PELLEGRINI: Elektronické schránky si aktivovalo 1584 firiem z 270.000

Predseda Komisie pre technologický rozvoj a inovácie Karol Galek (SaS) označil 1584 aktívnych elektronických schránok za katastrofu.
"Takže je pred nami ešte kus práce, pevne verím, že k 1. januáru 2017 to zvládneme," avizoval Pellegrini. Elektronické schránky majú firmám slúžiť na komunikáciu s úradmi. Povinnosť mať aktívnu takúto schránku mali pôvodne firmy stanovenú na 1. august tohto roka. Pellegrini však na aktiváciu schránok zaviedol prechodné obdobie do 1. januára 2017, dokedy majú firmy čas si schránku aktivovať.
Povinnosť sa tak dotýka 574.000 ľudí, ktorí sú konateľmi alebo štatutármi týchto spoločností, ktorí budú mať právo prihlásiť sa do jednej z týchto 270.000 schránok. Aby sa firmy a ich konatelia dozvedeli o povinnosti, ktorá ich čaká, Pellegrini plánuje spustiť kampaň.
"Budeme musieť použiť moderný typ kampane na úrovni 21. storočia, ale určite nemám predstavu o kampani za milióny eur," zdôraznil. Kampaň by mala byť podľa neho skôr veľmi efektívna a cielená. Za dobrý nápad, ktorý zaznel na dnešnom zasadnutí, označil napríklad informovanie každej právnickej osoby listom o tom, že má povinnosť aktivovať si elektronickú schránku.
Predseda Komisie pre technologický rozvoj a inovácie Karol Galek (SaS) označil 1584 aktívnych elektronických schránok za katastrofu. Pripomenul, že termín na ich zavedenie za už v minulosti posúval. "Určite je to katastrofa. Je to menej ako jedno percento. Uvidíme, či sa dokáže toto číslo tak rapídne zmeniť za tých pár mesiacov," konštatoval.

Slovensko si podľa neho môže zobrať príklad z Českej republiky, kde bola k elektronickým schránkam masívna kampaň s vysvetľujúcimi videami. "Diskutovalo sa o tom v médiách, na rôznych portáloch. Toto bohužiaľ u nás stále absentuje," doplnil Galek.
Pellegrini pripustil posun elektronických schránok pre občianske združenia
Povinnosť mať aktivovanú elektronickú schránku sa môže pre občianske združenia posunúť. Zrejme ich tak nebudú musieť mať od 1. januára 2017. Takýto krok pripustil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) na dnešnom zasadnutí Komisie pre technologický rozvoj a inovácie, ktorá pôsobí pri Výbore Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti.
Pri občianskych združeniach je totiž problém s údajmi uvedenými v ich registri. Nie vždy je jasné, kto je oprávnený konať za toto združenie. Tým pádom nemôže štát určiť, kto má byť oprávnený vstupovať do elektronickej schránky.
"Ak sa nám do konca roka nepodarí tento register vyčistiť a nebudeme mať k dispozícii konkrétne údaje, kto je oprávnený konať a otvárať túto schránku, budeme musieť pravdepodobne túto povinnosť pre tento typ právnických osôb posunúť," avizoval Pellegrini. Občianskych združení je pritom približne 40.000 až 50.000.
Predseda Komisie pre technologický rozvoj a inovácie Karol Galek (SaS) považuje takýto možný posun pre občianske združenia za prijateľný. Zrejme aj jeden z pozmeňujúcich návrhov, ktorý chce k zákonu v parlamente predložiť, bude v tomto duchu. Pripomenul však, že takáto povinnosť môže spôsobiť problémy aj občianskym združeniam, kde sú ľudia, ktorí nemajú také zručnosti v oblasti informačných technológií.

Drucker uviedol, koľko bude stáť analýza mRNA vakcín proti COVID-19
Zástupcovia SAV a ŠÚKL uviedli, že ich cieľom je priniesť overené, transparentné a dôveryhodné závery.

KDH vyzýva Kaliňáka objasniť financovanie novej nemocnice. Budú sa odkupovať pozemky Sakovcov?
Opozičné KDH vyzýva ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby občanom transparentne objasnil, z čoho bude financovaná nová národná nemocnica v Bratislave.

Premiér odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny
Povedal to v utorok počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom na Ústrednom vojenskom cintoríne Červenej armády v Michalovciach.