• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Trápi vás bolesť kĺbov? Tieto potraviny sú spúšťačmi bolesti

  • 19:04 14.07.2016
  • Bratislava
Trápi vás bolesť kĺbov? Tieto potraviny sú spúšťačmi bolesti

Ak máte problémy s kĺbmi, určite to poznáte. Ak bolesť raz začne, nie a nie skončiť. Bolesť spôsobí nielen prechádzka či varenie, ale aj také jednoduché zodvihnutie pera.

Aj keď neexistuje žiaden spôsob ako zbaviť vaše kĺby bolesti raz a navždy, existujú potraviny označované ako protizápalové a teda tie, čo by mali bolesť kĺbov zmierňovať, napríklad olivový olej, orechy či ryby. Iná skupina potravín však môže pôsobiť presne naopak, teda spúšťať bolesť kĺbov.

Preto si povieme viac o potravinách, ktoré sú tichými spúštačmi bolesti. Jete ich možno deň, čo deň a ani neviete, že práve oni Vám spôsobia bolesť kĺbov. Ktoré potraviny to sú?

Paradajky

Hoci paradajky sú zvyčajne považované za protizápalové, nemusí to tak byť. Tí, ktorí trpia určitým typom artritídy už možno zistili, že červené plody v skutočnosti spúšťajú bolesť. Nový výskum to práve potvrdzuje. Prvá časť sledovala cez 2000 ľudí s určitým typom artritídy, z toho 20% zúčastnených uviedlo, že po požití paradajok sa začala bolesť ich kĺbov. Druhá časť výskumu analyzovala až 12 720 ľudí bez akéhokoľvek problému s kĺbmi.

Napokon vedci zistili, že paradajky v tele spôsobujú zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi. Práve vysoká hladina kyseliny močovej sa pokladá za príčinu vzniku artritídy typu DNA. Priamo tak dokázali súvislosť medzi bolesťou kĺbov a konzumáciou paradajok, ba čo viac, paradajky môžu z časti stáť aj za vznikom ochorenia. Ste pripravený vzdať sa svojej paradajky?

Omega-6 mastné kyseliny

Určite ste počuli o omega-3 mastných kyselinách, obsahujú ich ryby ako losos alebo orechy. Tieto potraviny sú pre vás zdravé a vhodné.

Problém nastáva pri potravinách s obsahom omega-6 mastných kyselín. To sú kukurica, slnečnica či sója.

Vo fastfoodoch sa používa sója ako prídavný produkt. Preto môže obsah škodlivých omega-6 mastných kyselín byť až 15krát vyšší ako obsah zdravých omega-3 mastných kyselín. Tento vysoký nepomer by mohol byť cestou k získaniu problémov s kĺbmi.

Omega-6 mastné kyseliny sú však aj v bežných jedlách ako v žĺtkach, v margaríne a vo vyprážaných jedlách. Preto aj vo vašom tele môže byť obsah škodlivých mastných kyselín oveľa vyšší ako zdravých omega-3 mastných kyselín.

Sladené nápoje

Nielen nápoje s deklarovaným obsahom cukru škodia, ale aj diétne alebo tzv. light nápoje, teda tie s náhradnými sladidlami. Sú spájané s rizikom ochorení srdca či cukrovky. Vysoká spotreba cukru v strave totiž v tele môže vyvolať uvoľnenie zápalových cytokínov, ako tvrdí American Journal of Clinical Nutrition.

Výskumníci analyzovali v dlhodobom horizonte niekoľkých rokov ľudí, ktorí pili sladené sódy jeden krát alebo viackrát denne a ľudí, ktorí ju nepili vôbec. Našli súvislosť medzi konzumáciou sódy a rizikom vzniku artritídy. Ženy, ktoré pili jednu alebo viac sód denne mali riziko artritídy zvýšené o 63% ako ženy, ktoré sa sódam vyhýbali!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, L. Nawratová, prevention.com, medicalnewstoday.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?