Tulene zisťujú veľkosť predmetov pomocou fúzov

Britskí vedci z Manchester Metropolitan University zistili, že tulene dokážu pomocou svojich citlivých fúzov odhadovať veľkosť predmetov.
Biologička Robyn Grant s kolegami skúmala fúzy tuleňov obyčajných (Phoca vitulina) vo vedeckom centre patriacom k univerzite v nemeckom Rostocku.
Zistili, že tulene na to používajú špecializované krátke fúzy na špičke svojho nosa. Na svoj experiment použili dva trénované tulene, ktorým zakryli oči a na uši im dali slúchadlá, aby na zaregistrovanie dvoch rozlične veľkých objektov nemohli používať iné zmysly.
"Mysleli sme si, že na to používajú podobnú techniku ako ľudia, ktorí na odhadovanie veľkosti používajú rozsah svojich prstov. Tulene to však robia inak. Dotýkajú sa predmetov špičkou nosa, kde majú tie najkratšie a najhustejšie fúzy, pričom podľa počtu fúzov, ktorými sa predmetu dotkli, dokážu odhadnúť jeho veľkosť. Zistili sme, že to dokážu spraviť veľmi rýchlo, všetky svoje rozhodnutia spravia za menej než polovicu sekundy," uviedla Grant, ktorá výsledky svojej štúdie zverejnila v časopise Journal of Comparative Physiology A.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Významný krok k riešeniu neplodnosti: Vedci vytvorili myš, ktorá má dvoch biologických otcov
Vytvorenie cicavca s dvoma biologickými otcami by mohlo pripraviť cestu pre nové spôsoby riešenia neplodnosti u ľudí.

Takýmto spôsobom vplýva smútok na mozog
Smútok môže spustiť množstvo kognitívnych, behaviorálnych a fyziologických zmien.

AI nevie všetko. V tejto veci umelú inteligenciu porazia aj dojčatá
Dojčatá prekonávajú súčasné algoritmy umelej inteligencie.

Výskum odhalil súvislosť medzi arginínom a rakovinou. Toto zistenie môže viesť k liečbe
Arginín je aminokyselina, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách vrátane mäsa, hydiny, rýb, mliečnych výrobkov, orechov a fazule.

Čo bolo prvé: vajce alebo sliepka? Vedci majú odpoveď
Stará známa hádanka, či bolo skôr vajce alebo sliepka, je výbornou otázkou pre evolučných biológov. A tí na to majú odpoveď.