Robert Schuman, otec Európskej únie sa narodil pred 130 rokmi
- 6:01 29.06.2016
- Clausene/Bratislava

Bol jeden z priekopníkov západoeurópskej integrácie, otec Európskej únie, prvý predseda Európskeho parlamentného zhromaždenia so sídlom v Štrasburgu.
Bol jeden z priekopníkov západoeurópskej integrácie, otec Európskej únie, prvý predseda Európskeho parlamentného zhromaždenia so sídlom v Štrasburgu.
Robert Schuman sa narodil 29. júna 1886 v luxemburskom Clausene. Schumanova rodina pochádzala z Lotrinska, ktoré v roku 1940 spolu s Alsaskom pripadlo Nemecku. Po absolvovaní strednej školy študoval právo na univerzitách v nemeckých mestách Bonn, Mníchov, Berlín a vo francúzskom Štrasburgu. V Štrasburgu získal doktorát práv. V roku 1919 bol zvolený za poslanca Demokratickej ľudovej strany za Moselský department a tento mandát vykonával až do roku 1940. V tom istom roku sa stal členom vojnového kabinetu ministerského predsedu Paula Reynauda. Vykonával funkciu štátneho tajomníka pre záležitosti utečencov. Robert Schuman zotrval v rovnakej funkcii aj vo vláde, ktorú vytvoril maršal Philippe Petain.
V septembri 1940 bol najprv uväznený a potom deportovaný do Nemecka. Po oslobodení krajiny v roku 1944 sa stal spoluzakladateľom kresťanskodemokraticky orientovaného Republikánskeho ľudového hnutia. Ako predstaviteľ tohto zoskupenia sa opäť stal poslancom za Moselsko vo francúzskom Národnom zhromaždení. V rokoch 1946-1956 zohrával prvoradú úlohu vo vtedajších vládach. Svoje poslanie videl v úsilí ukončiť dlhoročné a hlboké nepriateľstvo medzi Francúzskom a Nemeckom. Jednu z možných ciest videl Schuman v rozvíjajúcej sa spolupráci medzi krajinami.
Dňa 9. mája 1950 predložil Robert Schuman v Paríži svoj plán zjednotenia spolupráce západoeurópskych krajín v oblasti ťažby uhlia a hutníctva, ktorý sa do histórie zapísal ako Schumanova deklarácia. Na pozadí hrozby tretej svetovej vojny vyzval Robert Schuman Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby spojili svoju uhoľnú a hutnícku produkciu a položili tak "prvý konkrétny základ európskej federácie". Schuman vlastne navrhol vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie na riadenie uhoľného a oceliarskeho priemyslu - teda sektoru, ktorý predstavoval v tom čase základ pre akúkoľvek vojenskú silu.
Schumanova výzva nezostala bez odozvy a 18. apríla 1951 podpísali Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko parížsku zmluvu o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Týmto sa začala písať história európskej integrácie. V závere svojej kariéry sa Schuman sústredil na tvorbu orgánov a inštitúcií budúcej spoločnej Európy. V roku 1955 sa stal predsedom Európskeho spoločenstva a v rokoch 1958-1960 bol prvým predsedom Európskeho parlamentného zhromaždenia so sídlom v Štrasburgu.
Posledné roky svojho života prežil v Scy-Charelles. Zomrel 4. septembra 1963 v Chazelles pri francúzskom meste Metz vo veku 77 rokov.
Z dôvodu významu Schumanovej deklarácie z 9. mája 1950 sa tento deň oslavuje ako Deň Európy. A na počesť jeho prevratnej práce smerujúcej k jednotnej Európe bola po ňom pomenovaná jedna z budov sídla inštitúcií Európskej únie v Bruseli.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.