Štartuje nová kampaň na boj proti dopingu

Pod heslom "Čo som ti dal, to mi raz vrátiš - tvoj doping" začala Slovenská antidopingová agentúra novú kampaň v boji proti zakázaným podporným látkam v športe.
Riaditeľka ADA SR Žaneta Csáderová informovala, že za uplynulé štyri roky agentúra zistila u slovenských športovcov 46 porušení antidopingových pravidiel. "Prevencia a vzdelávanie v tejto problematike by mali patriť medzi hlavné oporné body prevencie proti dopingu. Aj preto rozbiehame novú kampaň pod názvom 'Čo som ti dal, to mi raz vrátiš - tvoj doping'. Za predchádzajúce štyri roky sme zistili 46 previnení. Za rok je to v priemere číslo desať, čo nie je veľa, ale ani málo. Užívanie zakázaných látok môže byť vedomé alebo nevedomé. Chceme vyvolať diskusiu a športovcov a ich realizačné tímy informovať o dôsledkoch a negatívnych postupoch, ktoré by ich v prípade užitia dopingu čakali," uviedla Csáderová a dodala: "Sme radi, že našu aktivitu podporili aj naši špičkoví športovci a ambasádori. Chceme chrániť športovcov, ktorí chcú športovať čisto. Kampaň bude prebiehať v médiách i na sociálnych sieťach. Verím, že osloví čo najviac profesionálnych i amatérskych športovcov, ako aj ďalších ľudí."

Generálna riaditeľka sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR) Monika Maršáleková pripomenula úlohu štátu v boji proti dopingu. "Boj proti dopingu je aj verejným záujmom. Je zakotvený v novom Zákone o športe. Ak športové organizácie neplnia podmienky zakotvené v zákone, ministerstvo im môže pozastaviť čerpanie finančných zdrojov. Chceme podporovať čistý šport a fair play," uviedla Maršáleková.
Kampaň podporil aj Slovenský olympijský výbor. "Je dôležité, aby športovci a ich realizačné tímy vedeli o rizikách, ktoré sú spojené s prehreškami voči antidopingovým pravidlám. Užívanie zakázaných látok je aktuálne horúcou témou. Pre doping sa na olympiáde v Riu nezúčastnia viacerí športovci. Treba naďalej pokračovať vo všetkých formách vzdelávania a získavania informácií o tejto problematike. Aj preto vítame aktivitu agentúry v tomto smere," povedal Roman Buček z SOV.
Svoje nie dopingu prišli povedať aj plavec Richard Nagy a lukostrelkyňa Alexandra Longová, ktorí budú reprezentovať Slovensko na brazílskej olympiáde. "Rád som prišiel podporiť túto myšlienku, pretože osobne vyznávam čistý šport. Nerozumiem, prečo by som si mal kaziť život dopingovými látkami," povedal Nagy, ktorého doplnila Longová. "Každý športovec by mal poznať podmienky a povinnosti antidopingové programu. Aj ja chcem prispieť v boji za čistú hru. Kampaň podporím veľmi rada."

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.