• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
15°Bratislava

VIDEO: Na obchode s Kaddáfím som zarobil veľa peňazí, uviedol Trump

  • 13:51 06.06.2016
  • Jersey City
VIDEO: Na obchode s Kaddáfím som zarobil veľa peňazí, uviedol Trump

Prišiel do našej krajiny a musel so mnou uzavrieť zmluvu, pretože potreboval miesto, kde by býval, povedal podnikateľ a miliardár Trump.

Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyhlásil, že pred rokmi zarobil "veľa peňazí" na obchodnej zmluve s vtedajším líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím. Dodal však, že v tom čase nemal ani tušenie, že v rámci zmluvy si líbyjský diktátor prenajal jeho pozemok na predmestí New Yorku.

Informovala o tom dnes agentúra AP.

"Nezabúdajte, že som jediný. Zarobil som s Kaddáfím veľa peňazí, ak si spomínate," povedal Trump v interview v programe "Face the Nation" americkej televízie CBS, ktorý bol odvysielaný v nedeľu. "Prišiel do našej krajiny a musel so mnou uzavrieť zmluvu, pretože potreboval miesto, kde by býval," dodal podnikateľ a miliardár Trump.

"Zaplatil mi celý majetok. Nikdy sa tam však nezdržiaval. Stal sa z toho jeden veľký vtip," dodal.

Pravdepodobný republikánsky nominant do prezidentských volieb mal na mysli bizarnú udalosť z roku 2009, keď Kaddáfí hľadal miesto pre svoj beduínsky stan počas návštevy New Yorku, kde sa mal zúčastniť na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Keď sa Kaddáfí pokúšal zaistiť si miesto v Central Parku na Manhattane, v časti Upper East Side a v meste Englewood v susednom štáte New Jersey, ale neuspel, líbyjská vláda sa obrátila na správcu Trumpovej nehnuteľnosti s pozemkami Seven Springs na predmestí Bedfordu v štáte New York, ktorá má rozlohu 86 hektárov.

Kaddáfí tam nikdy nebol ubytovaný, ale aj tak sa z toho stalo veľké divadlo. Novinári sa nahrnuli do mesta, aby sledovali, ako stavebné čaty vztyčujú biely stan, ktorý bol zvnútra zdobený tapisériami s vyobrazeniami tiav a paliem a zariadený koženými gaučmi a servírovacími stolíkmi.

V jednej chvíli stan zbúrali, pretože mesto Bedford hrozilo žalobou osobne proti Trumpovi - potom ho znovu postavili; na veľké sklamanie mestských predstaviteľov.

Trump sa v tom čase dištancoval od záležitosti a naznačil, že do prenájmu jeho pozemku do vtiahli podvodom. Zástupcovia Kaddáfího - v USA nenávideného pre jeho väzby na terorizmus - sfalšovali totožnosť svojho klienta pri predchádzajúcich kontaktoch, aby tak uľahčili prenájom pozemku.


Ešte pred opätovným postavením stanu Trump vyhlásil, že nemal ani tušenie, že zmluva o prenájme časti pozemku by sa mohla týkať Kaddáfího - agentúre AP to uviedla predstaviteľka mesta Lee Robertsová. Ako dodala, tom čase jej Trump povedal, že mal informácie, že obchod robí s partnermi zo Spojených arabských emirátov (SAE).

O dva roky po tejto udalosti však Trump začal o prípade rozprávať v inom duchu - chválil sa, ako v obchode "vyžmýkal" líbyjského vodcu.

"Urobil som obchod s Kaddáfím. Prepáčte mi. Prenajal som mu kus pozemku. Zaplatil za jednu noc viac, než stojí prenájom pozemku na celý rok či dva roky. A potom som mu nedovolil pozemok využiť. Takto by sme si mali počínať," povedal Trump v interview v roku 2011 pre americkú televíziu Fox News.

V ten istý rok zopakoval svoj výrok aj pre televíznu stanicu CNN. Vyjadrenia uzavrel slovami, že takéto konanie "sa nazýva inteligentné".


Právnik mesta Bedford Joel Sachs povedal, že mestskí predstavitelia v tom čase podozrievali Trumpa z klamstva, keď tvrdil, že o Kaddáfím nevedel.

"Sme presvedčení, že Trump vedel, že prenajal pozemok Kaddáfímu. Určite zaprel, že to vedel, ale my sme mali množstvo dôkazov," povedal Sachs.

Robertsová dodala, že si už veľa z tej situácie nepamätá, ale vyskytli sa aj absurdné momenty: "Išlo o kozu. Chceli ju zabiť a dať si ju na večeru. Kaddáfí sa však neobjavil a koza dostala odklad."

Roberstová ešte povedala, že kozu jej ponúkli ako suvenír, ale musela ju odmietnuť. "Nie, vo svojom mestskom dome nemôžem držať kozu!" zaspomínala si so smiechom.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

DNES - 21:28Zahraničné

Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú

DNES - 21:09Zahraničné

Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov

DNES - 20:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí

DNES - 19:57Zahraničné

Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema

DNES - 18:57Zahraničné

Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.