Najvyšší súd SR: Ľudová stráž je nedovolené združenie

Najvyšší súd sa stotožnil s ministerstvom vnútra, že Ľudová stráž sleduje dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s ústavou a zákonmi. Rozhodnutie súdu je právoplatné.
Urbačník priblížil, že senát správneho kolégia sa stotožnil so záverom ministerstva vnútra, že ide o nedovolené združenie, ktoré sleduje dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR a zákonmi. Rozhodnutie NS je právoplatné.
Rezort vnútra nadobudol presvedčenie, že stanovy združenia nedostatočne chránili jeho potenciálnych maloletých členov. Do združenia totiž mali mať možnosť vstupovať osoby od svojich 12-tich rokov.
"Predsedníčka senátu v odôvodnení rozhodnutia poukázala na Medzinárodný dohovor o právach dieťaťa, podľa ktorého majú byť deti vychovávané v duchu mieru, porozumenia, znášanlivosti a solidarity," uviedol Urbančík.
Podľa predložených stanov symbolika združenia Ľudová stráž zahŕňa hymnickú pieseň "Hej Slováci", pozdrav "Na stráž!" a heslo "Za Boha a za národ". Tie sú podľa Najvyššieho súdu spájané s totalitným režimom vojnového Slovenského štátu.
"Verejne známe názory členov prípravného výboru združenia tiež podľa súdu vylučujú, aby hnutie naplnilo ambíciu, ktorú jeho stanovy zakotvujú, konkrétne poskytovať neskreslené informácie o dianí na Slovensku a vo svete," doplnil informáciu Urbančík.
Ministerstvo odmietlo registráciu občianskeho združenia Ľudová stráž v marci 2014. Rozhodnutie následne napadol na súde prípravný výbor združenia, ktorý viedol dnes poslanec Národnej rady SR a predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti
Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet
Mier je receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet, vyhlásil predseda parlamentu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.