BUČANY/BOROVCE: Jahodové polia čakajú na samozberačov

V Borovciach na desiatich a v Bučanoch na dvanástich hektároch si môžu jahody záujemcovia lastnoručne natrhať do vedier či prepraviek, odporúčané množstvo je nad päť kilogramov.
V Borovciach na desiatich a v Bučanoch na dvanástich hektároch si môžu jahody vlastnoručne natrhať do vedier či prepraviek, odporúčané množstvo je nad päť kilogramov. "V Bučanoch postupne dozrievajú odrody Clery, Jolly, Arosa a Darselect. Na jahodovisku v Borovciach sú to Clery, Jolly, Elianny, Asia a Sonata, každá má iné vlastnosti," povedal dnes pre TASR agronóm Plantex, s.r.o., vo Veselom Ondrej Peťko. Podľa skúseností z minulých rokov do Bučian prichádzajú zberači z okolia Trnavy, Hlohovca, Nitry či Galanty, v Borovciach vidno značky áut z Piešťan, Trenčína, ale aj Žiliny či Martina. Zberači si podľa Peťka do domácností naberú koľko vládzu natrhať alebo zaplatiť, v priemere od 15 do 30 kilogramov.
"Predajcovia na trhoch či reštauračné zariadenia ale podstatne viac, aj 100 až 150 kilogramov," dodal Peťko. Zber sa riadi pravidlom, že k dispozícii sú postupne jednotlivé časti poľa. "Kým sa dozberá posledná, na prvej sú už jahody zase zrelé," dodal Peťko s tým, že denne si samozber jahôd nenechá ujsť okolo 800 až 1000 ľudí. Okrem vlastných vedier môžu použiť aj plastové vedierka, drevené košíčky a kartóny, ktoré Plantex pre odberateľov pripravil.
"Najviac sa nazberá a predá v prvých dvoch týždňoch. Vtedy sú jahody najväčšie, ale obsahujú aj viac vody. Najsladšie a aromatickejšie sú však tie neskoršie, hoci sú o čosi menšie. To málo ľudí vie, lebo, hoci ich samozber láka, nechcú byť na poli príliš dlho," povedal agronóm. Spoločnosť si podľa neho jahodoviská prenajíma od poľnohospodárov, na jednom mieste zotrvajú tri roky, potom treba zasadiť zase inde, pôda sa vyčerpá. "V Bučanoch sme už tretí rok, na budúci sa posunieme o kúsok ďalej, na susediace pole," dodal Peťko.

Búrky neustanú ani v nedeľu, pozrite si výstrahy
Výstrahy pred búrkami by mali platiť v niektorých okresoch Slovenska aj v nedeľu, najmä popoludní.

Východ Slovenska zasiahla smršť, cesty zostali zaplavené
Po búrkach na viacerých miestach pomáhali hasiči.

Meteorológovia zaznamenali v sobotu na Slovensku prvý tropický deň v roku
Meteorológovia zaznamenali v sobotu na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac.

Opitý vodič vrazil do 15-ročného chodca a z miesta ušiel
Chlapec, ktorý stál pri krajnici, utrpel ťažké zranenia.

SHMÚ rozšíril výstrahy, hrozia nielen búrky
Búrky môžu priniesť lokálne povodne, pre viaceré okresy vydali výstrahu.