• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
15°Bratislava

Deti si život bez internetu nevedia predstaviť, zistil IVO

  • 8:25 07.02.2015
Deti si život bez internetu nevedia predstaviť, zistil IVO

Podľa prieskumu Deti a rodičia v kyberpriestore, ktorý robil Inštitútu pre verejné otázky (IVO), 85 percent detí vie byť bez počítačov, mobilov a internetu maximálne niekoľko dní a život bez nich si vôbec nevie predstaviť.

Ako agentúru SITA informoval Ján Bartoš z IVO, prieskum realizovali na dvoch reprezentatívnych vzorkách - rodičoch a deťoch. Marián Velšic z IVO hovorí: "Hlavným cieľom prieskumu bolo zistiť, ako sa odráža problematika využívania moderných informačných technológií v živote detí. Inými slovami, zaujímalo nás, koľko času na internete deti trávia, čo tam robia, aké stránky navštevujú, aké skúsenosti s nimi majú, alebo to, či si uvedomujú riziká a nebezpečenstvo, s ktorými sa na internete možno stretnúť. Taktiež nás zaujímalo, ako sú na tom s využívaním informačných technológií ich rodičia, aký majú prehľad o tom, čo ich deti na internete robia."

Závislé dieťa stráca kontrolu nad životom

Jedným z najvypuklejších zistení prieskumu je, že až polovica detí si myslí, že ich vrstovníci sú závislí na informačných technológiách. Napriek tomu, že väčšina rodičov deklaruje prehľad o správaní svojich detí v kybepriestore, až dve tretiny rodičov takéto príznaky na svojich deťoch nespozorovali alebo o nich vôbec nevedia.

"Závislé dieťa stráca kontrolu nad svojím životom a všetko podriaďuje uspokojovaniu nutkavej potreby. Nerešpektuje pravidlá a rituály rodiny, znižuje si priestor na školské povinnosti, izoluje sa. Mení sa celkový psychický stav – často sa objavuje psychická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, častá zmena nálad, môžu sa objaviť známky depresie a podobne," povedala psychologička Katarína Trlicová.

Súvisiace:

Mladík chcel liečiť závislosť od internetu, odsekol si ruku

Zisk spoločnosti Facebook prekonal očakávania

Slováci si radi zlepšujú vedomosti o zdraví cez internet

Autoritami v bezpečnosti sú rodičia a kamaráti

Deti označujú ako autority, ktoré rešpektujú v oblasti bezpečného správania sa v kybepriestore, hlavne rodičov a svojich kamarátov. Podľa prieskumu 36 percent rodičov si uvedomuje, že práve oni majú povinnosť naučiť deti bezpečnému správaniu sa v online svete. Škola ostáva bokom.

"Rámcový učebný plán, schválený v septembri 2011, ako súčasť Štátneho vzdelávacieho programu určuje počet hodín pre primárne vzdelávanie (1. až 4. ročník), a to tri hodiny informatickej výchovy a pre nižšie sekundárne vzdelávanie (5. až 9. ročník), to sú dve hodiny informatiky na celý druhý stupeň. Už z nízkeho počtu plánovaných hodín, najmä na druhom stupni, vyplýva, že škola absentuje v prevencii voči kyberšikane. Nedostatok učebníc, informatickej výchovy a informatiky je ďalší z atribútov, prečo pre žiaka nie je škola zdrojom informácií v oblasti bezpečnosti v kyberpriestore," hovorí riaditeľka ZŠ Karloveská 61 Eva Horníková.

Problém prehlbujú aj neznalí rodičia

Slovenskí rodičia sa zaujímajú o to, čo ich deti na internete robia a majú s nimi dohodnuté pravidlá. V prípade zákazu trvá však jeho účinnosť maximálne týždeň. V opačnom prípade majú deti tendenciu zákaz porušovať alebo úplne ignorovať. Ešte vážnejší problém nastáva v momente, keď rodičia nevedia, neovládajú, nechcú alebo nemajú záujem o digitálne technológie.

Tým strácajú prehľad o tom, čo ich deti vo virtuálnom svete robia, aké majú problémy alebo čo ich ohrozuje. Podľa výsledkov prieskumu rodičia síce vedia, koľko hodín trávia ich deti na internete, až tretina však netuší, čo tam vlastne robia a rovnako tretina rodičov pozná bezpečnostné zásady, no ignoruje ich.

V jednom sa Slovensko od ostatných líši

Podľa Mira Drobného z eSlovensko sa Slovensko v kyberpriestore od okolitých krajín líši. "V jednom ukazovateli je Slovensko vskutku iné. Médiá u nás nepriniesli prípad ohrozenia dieťaťa s tragickým koncom. Môže to byť náhoda a šťastie, ale skôr sa prikláňam k názoru, že je to výsledok práce škôl, neziskoviek či súkromných firiem v oblasti prevencie. Verím, že sme prispeli k tomu aj my projektmi ako Zodpovedne.sk, Pomoc.sk, OVCE.sk, Nehejtuj.sk atď. Už o týždeň predstavíme nový projekt Kyberšikanovanie, ktorý je určený aj rodičom. Práve na nich by sa mala v budúcnosti zamerať väčšina našich prevenčných aktivít."

Iniciátorom výskumu bol telekomunikačný operátor Slovak Telekom.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po páde na snehovom poli potrebovala pomoc maďarská turistka

Po páde na snehovom poli potrebovala pomoc maďarská turistka

VČERA - 17:23Domáce

Po páde na snehovom poli vo Vysokých Tatrách potrebovala pomoc maďarská turistka.

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom

VČERA - 16:50Domáce

Vyšetrovateľ NAKA obvinil z nebezpečného vyhrážania jednu osobu, ktorá mala poslať výhražnú správu ministrovi vnútra a ďalším dvom poslancom cez sociálnu sieť.

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra vzali do vyšetrovacej väzby

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra vzali do vyšetrovacej väzby

VČERA - 15:10Domáce

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vzal Špecializovaný trestný súd (ŠTS) do vyšetrovacej väzby.

Zdravotný stav premiéra je stabilizovaný, no vážny, prevoz zatiaľ neočakávajú

Zdravotný stav premiéra je stabilizovaný, no vážny, prevoz zatiaľ neočakávajú

VČERA - 14:44Domáce

Stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je stabilizovaný, no naďalej vážny. K pozitívnej prognóze prispela piatková (17. 5.) operácia.

Hnutie Slovensko vyzvalo na odstúpenie Šutaja Eštoka a stiahnutie zákona o STVR

Hnutie Slovensko vyzvalo na odstúpenie Šutaja Eštoka a stiahnutie zákona o STVR

VČERA - 12:12Domáce

Hnutie Slovensko vyzvalo na odstúpenie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z funkcie.