• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.2.2017Meniny má Eleonóra
Bratislava

SDKÚ opustili ďalší, v parlamente ostali len Frešo s Kaníkom

  • 15:11 12.12.2014
SDKÚ opustili ďalší, v parlamente ostali len Frešo s Kaníkom

SDKÚ-DS opúšťa trojica poslancov Jozef Mikuš, Eugen Jurzyca a Viliam Novotný. Spolu s nimi odchádza zo strany banskobystrický predseda strany Stanislav Horník. Ako uvádzajú v spoločnom vyhlásení, ktoré v piatok poskytli agentúre SITA, SDKÚ-DS v minulosti splnila veľkú časť svojich demokratizačných, zahranično-politických aj ekonomických sľubov verejnosti.

Prejavilo sa to podľa nich pozitívne na osudoch Slovenska a v minulosti aj na preferenciách strany. "Príprava novej, aktuálnej ponuky strany v oblasti riešenia nezamestnanosti, rastu verejného dlhu, klientelizmu či efektívneho fungovania verejnej správy je dnes nevyhnutná pre krajinu aj pre stranu samotnú. Energiu a čas ľudí v SDKÚ-DS však už dlhšie viažu riešenia vnútorných napätí v takej miere, že im to významne bráni pracovať na príprave takejto ponuky," vyhlásila trojica poslancov.

Odporúčame aj:

Rada SDKÚ sa posúva, krajskí šéfovia neprišli na zasadnutie

Odídenec z SDKÚ Novotný sa vzdal funkcie predsedu výboru

Z SDKÚ majú odísť ďalší ľudia, Kukan zostane až do konca

SDKÚ opúšťa siedmy poslanec, stratil nádej na reštart strany


Trojica poslancov spolu s bystrickým predsedom tvrdia, že ako členovia SDKÚ-DS urobili všetko, čo bolo v ich silách pre konsolidáciu strany a na vytvorenie novej programovej ponuky. "Naše úsilie sa míňa účinkom, a preto dnešným dňom opúšťame rady jej členov. Budúcnosť Slovenska nám nie je ľahostajná. Veríme, že týmto krokom prispejeme ku konsolidovaniu politického spektra napravo od stredu, aby si voliči v najbližších parlamentných voľbách mohli vybrať alternatívu k súčasnej vláde jednej strany," vyhlásili.

Kaník chce vziať odídencom mandáty

Poslanci, ktorí opustili poslanecký klub SDKÚ-DS a vystúpili aj zo strany, by mali vrátiť svoje poslanecké mandáty. Myslí so to poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, ktorý navrhne, aby k vráteniu mandátov odídencov vyzvalo pondelkové prezídium SDKÚ-DS.

"Ak niekto nechce pôsobiť v SDKÚ-DS, bolo by morálne, aby prenechal miesto ľuďom, ktorí chcú presadzovať idey strany," vysvetlil Kaník. Poslanecký klub SDKÚ-DS mal na začiatku volebného obdobia 11 členov, postupne z neho odišlo deväť poslancov, zanikol, a za SDKÚ-DS zostali v parlamente iba Pavol Frešo a Kaník. Za odchodmi vidí Kaník viac ako snahu obhajovať záujmy voličov, a to individuálne snahy jednotlivcov "nájsť si inú lodičku na prevezenie do parlamentu".

Odchod Viliama Novotného aj Jozefa Mikuša z SDKÚ-DS Kaník očakával. "Musím osobne priznať, že odchod Eugena Jurzycu ma mrzí. Mrzí ma, že aj on sa nechal prehovoriť, prehovárali ho dlho," dodal poslanec za SDKÚ-DS.

Stranu vraj treba vystavať nanovo

Kaník zdôraznil, že strana má 4000 členov. "Musíme vystavať SDKÚ-DS nanovo. Máme silný základ, štruktúry v regiónoch, zmodernizovali sme krajinu. SDKÚ priniesla Slovensku najviac zo všetkých politických strán, bolo by hriechom rezignovať," dodal Kaník. Strana, ktorá stojí na hodnotách demokracie, slobody, ochrany strednej vrstvy a spravodlivosti, tu podľa poslanca SDKÚ-DS má svoje miesto.

Kaník cez víkend navštívi Košice a Prešov, kde sa stretne s členmi strany. Postupne chce obísť celé Slovensko. Na budúci rok čaká SDKÚ-DS voľba volebného lídra, ktorým podľa Kaníka nemusí byť práve predseda Frešo. Kaník nevylúčil, že sa o post lídra bude uchádzať. "Ak ma členovia navrhnú, budem sa tým zaoberať," konštatoval. Hoci je SDKÚ-DS preferenčne na nule, Kaník verí, že po tom, ako skončia škriepky, začnú sa venovať konštruktívnej práci, ktorá prinesie výsledky.

Politológ Baránek by privítal, keby sa odídenci vzdali mandátu

Poslanci, ktorí odišli zo strany, by mali poskytnúť mandát strane, za ktorú kandidovali, vyjadril sa politológ Ján Baránek pre agentúru SITA. "Nechcem povedať, že je to podvod na voličoch, ale je to nepoctivé," tvrdí Baránek.

Podľa Baránka je odchod poslancov zo strán a ich ďalšie pôsobenie v parlamente večný problém. "Ja by som privítal, keby ten mandát zložili, ale nerobia nič nezákonné. My máme politickú kultúru takto nastavenú," dodal Baránek. Hoci na Slovensku občania v parlamentných voľbách volia strany, a nie osobnosti, podľa Ústavy Slovenskej republiky nemôže nikto donútiť poslancov odísť z Národnej rady SR. Aby sa tento problém vyriešil legislatívne, podľa Baránka by bolo treba zmeniť ústavu. "To by ale neprešlo," ukončil Baránek.

Odišiel aj bratislavský krajský šéf Luciak

Vo štvrtok SDKÚ-DS opustili viacerí členovia v Bratislavskom kraji. Na rokovaní predsedníctva bratislavského regionálneho zväzu oznámil odchod zo strany bratislavský krajský šéf Michal Luciak. Odchod spolu s ním oznámili aj viacerí členovia predsedníctva. "Neverím, že SDKÚ-DS je pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami schopná pod súčasným vedením postaviť sa na nohy a prinášať riešenia pre občanov a poskytovať alternatívu k súčasnej vládnej moci," povedal pre agentúru SITA Luciak.

Odchod spolu s ním oznámili aj viacerí členovia predsedníctva, medzi nimi napríklad Milan Ježovica, ktorý bol kedysi poradcom Mikuláša Dzurindu a neskôr štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí. V najbližších dňoch by z SDKÚ-DS mali vystúpiť aj ďalší členovia v Bratislavskom kraji.

Z SDKÚ-DS sa chystajú podľa informácií agentúry SITA vystúpiť aj ďalší krajskí predsedovia strany. Zo strany má odísť aj banskobystrický krajský predseda a primátor Hriňovej Stanislav Horník. Vystúpiť by mal aj nitriansky predseda, ktorý je zároveň primátorom mesta Vráble Tibor Tóth.

Strane SDKÚ-DS zostávajú v NR SR po odchode ďalšej trojice poslancov len dvaja, predseda strany Pavol Frešo a Ľudovít Kaník. Pred rokom v decembri opustila SDKÚ-DS trojica poslancov Lucia Žitňanská, ktorá je dnes v strane Most-Híd, Miroslav Beblavý, ktorý pôsobí v Sieti a Magda Vášáryová. Tento rok pred letom odišli z SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. V novembri zo strany vystúpil Martin Fedor.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia skúma obťažovanie na Pokeci

Polícia skúma obťažovanie na Pokeci

DNES - 8:53Domáce

Uvádzame výber z dennej tlače.

Trenčiansky primátor Richard Rybníček napísal otvorený list Robertovi Ficovi

Trenčiansky primátor Richard Rybníček napísal otvorený list Robertovi Ficovi

DNES - 8:32Domáce

Trenčiansky primátor Richard Rybníček napísal otvorený list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (Smer-SD).

POČASIE: Zima vo februári môže predpovedať počasie na Veľkú noc

POČASIE: Zima vo februári môže predpovedať počasie na Veľkú noc

DNES - 5:12Domáce

Podľa pranostiky ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

VšZP navrhla zmeniť preplácanie liečby zraku, Kollár vraví o genocíde na zdraví

VšZP navrhla zmeniť preplácanie liečby zraku, Kollár vraví o genocíde na zdraví

VČERA - 19:01Domáce

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navrhuje v rámci ozdravných opatrení pre svoju rekordnú stratu zmeniť preplácanie liečby pre ľudí s ochoreniami zraku.

TV program