• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 26.4.2024Meniny má Jaroslava
15°Bratislava

Smer chce buzerovať rodičov, tvrdí poslanec KDH

  • 14:51 15.10.2013
  • BRATISLAVA
Smer chce buzerovať rodičov, tvrdí poslanec KDH

Za komunistický označil poslanec Július Brocka (KDH) návrh vlády, aby rodičia po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa museli úradom práce a sociálnych vecí oznamovať, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o dieťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky.

Takýto návrh, ktorý je súčasťou novely zákona o prídavku na dieťa, považuje za buzeráciu rodičov. "Potom je lepšie očipovať deti ako psov a mačky, aby ste vedeli, kde sa nachádzajú," uviedol Brocka v rozprave k návrhu novely zákona.

Samotný návrh novely zákona o prídavku na dieťa označil za predvolebný, prezidentský. "Do prezidentských volieb nepredložíte nič, čo by mohlo ohroziť preferencie Smeru," povedal poslanec za KDH.

Novela zákona totiž podľa neho nezavádza žiadnu zásadnú reformu. "Toto nie je reformný návrh zákona," zdôraznil Brocka.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje v novele zákona o prídavku na dieťa určiť osobitného príjemcu prídavku a príplatku k prídavku na dieťa, zvyčajne obec, pri nedbaní o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, uložení výchovného opatrenia a spáchaní priestupku dieťaťom. Pri opakovanom páchaní priestupku navrhuje rezort práce prídavok a príplatok k prídavku odňať. Rezort sociálnych vecí však ustúpil od zámeru, aby previnenie sa proti školskému poriadku alebo neospravedlnené vynechanie viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci bolo takisto dôvodom na odobratie prídavku na dieťa.

"Ak si nezaopatrené dieťa opakovane riadne neplní povinnú školskú dochádzku, nie je táto skutočnosť dôvodom na pôvodne navrhované odňatie prídavku na dieťa, ale len na ponechanie poskytovania prídavku na dieťa oprávnenej osobe prostredníctvom osobitného príjemcu," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Na prídavok na dieťa budú mať nárok aj tí rodičia, ktorých nezaopatrené dieťa študuje na vysokej škole a jeho štúdium presiahlo štandardnú dĺžku štúdia určenú pre daný študijný program najviac o dva akademické roky. "Týmto návrhom sa odstráni rozdiel medzi štúdiom v Slovenskej republike a v cudzine, kde inštitút štandardnej dĺžky štúdia nie je upravený a z tohto dôvodu sú títo študenti zvýhodnení," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. Terajšie prihliadanie len na štúdium v rámci štandardnej dĺžky štúdia sa podľa rezortu práce prejavilo aj vo zvýšení administratívy súvisiacej s konaním a rozhodovaním o nároku na prídavok a príplatok k prídavku zo strany úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartom veľkých modernizačných programov

Premiér: Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartom veľkých modernizačných programov

DNES - 12:54Ekonomické

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov.

Mikloš: Pre slovenskú ekonomiku výhody eura prevažujú nad nevýhodami

Mikloš: Pre slovenskú ekonomiku výhody eura prevažujú nad nevýhodami

DNES - 8:41Ekonomické

Pre malú a otvorenú ekonomiku, ako je slovenská, výhody eura prevažujú nad nevýhodami. Zdôrazňuje to Ivan Mikloš pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie a 15. výročia prijatia eura.

Action sťahuje z predaja nebezpečné výrobky

Action sťahuje z predaja nebezpečné výrobky

VČERA - 20:42Ekonomické

Zákazníci by si mali skontrolovať, či výrobky nemajú doma.

Farmárom má rezort financií poskytnúť návratnú finančnú výpomoc

Farmárom má rezort financií poskytnúť návratnú finančnú výpomoc

VČERA - 17:50Ekonomické

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok.

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o 39 %, upozorňuje Hnutie Slovensko

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o 39 %, upozorňuje Hnutie Slovensko

VČERA - 17:13Ekonomické

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom.