• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.9.2018Meniny má Matúš
16°Bratislava

Podnikatelia odmietajú sledovanie ich bankových účtov

  • 14:50 13.09.2018
  • Bratislava
Podnikatelia odmietajú sledovanie ich bankových účtov

Podnikatelia odmietajú, aby Ministerstvo financií (MF) SR a finančná správa dostávali pravidelne údaje o pohyboch na všetkých účtoch.

Tvrdí to opozičné hnutie OĽaNO, podľa ktorého by výber daní zlepšil jednoduchý daňový systém a efektívna správa daní.

MF SR pripravilo návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Obsahuje ustanovenie, ktoré má umožniť MF SR a Finančnému riaditeľstvu SR požiadať banky o komplexné údaje firiem a podnikateľov podliehajúcich bankovému tajomstvu. „Myslíme si, že hrozí riziko, že sa budú tieto údaje zneužívať, či už na špehovanie, šikanovanie občanov a nepohodlných podnikateľov, prípadne na obchodovanie s dátami, ako sme toho boli v minulosti svedkami,“ uviedol v správe pre médiá expert hnutia na podnikanie a ekonomiku Peter Kremský.

Hnutie sa odvoláva na prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO, ktorý ukázal, že s takouto zmenou zákona nesúhlasí až 95 % z takmer 200 účastníkov. Skoro tri štvrtiny opýtaných tento návrh dokonca kategoricky odmietajú. „Približne 90 % účastníkov prieskumu si navyše myslí, že takéto opatrenie ani nie je vhodným nástrojom na boj proti daňovým únikom,“ tvrdí Kremský.

Finančná správa má podľa hnutia OĽANO už v súčasnosti dostatok údajov na zefektívnenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a boj proti únikom na DPH, napríklad kontrolný výkaz, či daňové priznania. „Dokonca má možnosť dostať sa v prípade daňovej kontroly aj k celému účtovníctvu vrátane vyžiadania výpisov z bankových účtov. Ak by daňovník náhodou 'stratil' výpisy z účtov, môže si ich vyžiadať od banky, ktorá musí archivovať kópie,“ vysvetľuje Kremský.

OĽaNO ďalej upozorňuje, že finančná správa žiada o prístup k transakciám všetkých firiem aj ich zákazníkov, čiže všetkých obyvateľov Slovenska. „Mala by tak aj informácie o elektronických platbách, či už v lekárni, u psychológa, nákupe mobilu, platbách miezd všetkých zamestnancov, uhrádzaných nájmoch, príspevkoch neziskovkám, cirkvám a podobne,“ doplnil poslanec hnutia Eduard Heger s tým, že tieto dáta sú oveľa ľahšie zneužiteľné či už hackermi, nepoctivými policajtmi, nespoľahlivými úradníkmi, prípadne politikmi, ktorí by chceli poškodiť svojich politických alebo ekonomických oponentov. „Vláda si dôveru najprv potrebuje získať a až potom žiadať citlivé dáta. A to sa tejto vláde už len ťažko podarí,“ tvrdí Heger.

Podľa OĽaNO by mal rezort financií novelu zákona prepracovať tak, aby sa povinné posielanie výpisov z účtov týkalo iba rizikových subjektov, ktoré má Finančná správa vyselektované.

Rezort financií sa však už viackrát vyjadril, že práca s údajmi bude len v anonymizovanej forme a na vyžiadanie a v odôvodnených prípadoch. „Novela rozširuje rozsah poskytovaných informácií už v súčasnosti. Režim práce s osobnými údajmi na MF SR bol konzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov,“ uviedlo ministerstvo. Inštitút finančnej politiky zase uviedol, že má dlhodobé skúsenosti so spracovaním citlivých dát, najmä daňovým tajomstvom. „Samozrejmosťou je režimové pracovisko, kde práca s citlivými údajmi prebieha v anonymizovanej forme na výpočtovej technike v offline prostredí. Prístup k takýmto údajom je len v odôvodnených prípadoch a pre úzky okruh zamestnancov,“ upozornil IFP. Návrh bol odkonzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Imrecze skončí vo finančnej správe budúci týždeň

Imrecze skončí vo finančnej správe budúci týždeň

VČERA - 12:48Ekonomické

Imrecze by mal posledný týždeň vo funkcii podľa Kažimíra využiť na rozlúčenie sa s inštitúciou.

Beblavý vyzýva Kažimíra, aby zastavil colné podvody, ktoré sa obnovili

Beblavý vyzýva Kažimíra, aby zastavil colné podvody, ktoré sa obnovili

VČERA - 11:50Ekonomické

Nezaradený poslanec a líder strany Spolu Miroslav Beblavý vyzýva ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), aby začal konať v prípade kauzy colných podvodov na finančnej správe.

Smer-SD: Imrecze má pre stranu potenciál, ktorý máme záujem využiť

Smer-SD: Imrecze má pre stranu potenciál, ktorý máme záujem využiť

17:13 19.09.2018Ekonomické

Predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico berie osobné rozhodnutie prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho o odstúpení na vedomie.

František Imrecze sa vzdáva vedenia finančnej správy, odmieta politické boje

František Imrecze sa vzdáva vedenia finančnej správy, odmieta politické boje

14:43 19.09.2018Ekonomické

Prezident finančnej správy František Imrecze odíde zo svojej funkcie. Oznámil to na rokovaní finančného výboru, kde vysvetľoval kauzu colných podvodov s čínskym tovarom, na ktorý upozornil Úrad pre boj s podvodmi.

Štát si požičal v dvoch aukciách štátnych dlhopisov vyše 200 mil. eur

Štát si požičal v dvoch aukciách štátnych dlhopisov vyše 200 mil. eur

13:07 18.09.2018Ekonomické

Štát si v dvoch aukciách štátnych dlhopisov (ŠD), v pondelok (17.9.) a v utorok, požičal vyše 200 miliónov eur.

TV program