• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.11.2018Meniny má Agnesa
Bratislava

Podnikatelia odmietajú sledovanie ich bankových účtov

  • 14:50 13.09.2018
  • Bratislava
Podnikatelia odmietajú sledovanie ich bankových účtov

Podnikatelia odmietajú, aby Ministerstvo financií (MF) SR a finančná správa dostávali pravidelne údaje o pohyboch na všetkých účtoch.

Tvrdí to opozičné hnutie OĽaNO, podľa ktorého by výber daní zlepšil jednoduchý daňový systém a efektívna správa daní.

MF SR pripravilo návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Obsahuje ustanovenie, ktoré má umožniť MF SR a Finančnému riaditeľstvu SR požiadať banky o komplexné údaje firiem a podnikateľov podliehajúcich bankovému tajomstvu. „Myslíme si, že hrozí riziko, že sa budú tieto údaje zneužívať, či už na špehovanie, šikanovanie občanov a nepohodlných podnikateľov, prípadne na obchodovanie s dátami, ako sme toho boli v minulosti svedkami,“ uviedol v správe pre médiá expert hnutia na podnikanie a ekonomiku Peter Kremský.

Hnutie sa odvoláva na prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO, ktorý ukázal, že s takouto zmenou zákona nesúhlasí až 95 % z takmer 200 účastníkov. Skoro tri štvrtiny opýtaných tento návrh dokonca kategoricky odmietajú. „Približne 90 % účastníkov prieskumu si navyše myslí, že takéto opatrenie ani nie je vhodným nástrojom na boj proti daňovým únikom,“ tvrdí Kremský.

Finančná správa má podľa hnutia OĽANO už v súčasnosti dostatok údajov na zefektívnenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a boj proti únikom na DPH, napríklad kontrolný výkaz, či daňové priznania. „Dokonca má možnosť dostať sa v prípade daňovej kontroly aj k celému účtovníctvu vrátane vyžiadania výpisov z bankových účtov. Ak by daňovník náhodou 'stratil' výpisy z účtov, môže si ich vyžiadať od banky, ktorá musí archivovať kópie,“ vysvetľuje Kremský.

OĽaNO ďalej upozorňuje, že finančná správa žiada o prístup k transakciám všetkých firiem aj ich zákazníkov, čiže všetkých obyvateľov Slovenska. „Mala by tak aj informácie o elektronických platbách, či už v lekárni, u psychológa, nákupe mobilu, platbách miezd všetkých zamestnancov, uhrádzaných nájmoch, príspevkoch neziskovkám, cirkvám a podobne,“ doplnil poslanec hnutia Eduard Heger s tým, že tieto dáta sú oveľa ľahšie zneužiteľné či už hackermi, nepoctivými policajtmi, nespoľahlivými úradníkmi, prípadne politikmi, ktorí by chceli poškodiť svojich politických alebo ekonomických oponentov. „Vláda si dôveru najprv potrebuje získať a až potom žiadať citlivé dáta. A to sa tejto vláde už len ťažko podarí,“ tvrdí Heger.

Podľa OĽaNO by mal rezort financií novelu zákona prepracovať tak, aby sa povinné posielanie výpisov z účtov týkalo iba rizikových subjektov, ktoré má Finančná správa vyselektované.

Rezort financií sa však už viackrát vyjadril, že práca s údajmi bude len v anonymizovanej forme a na vyžiadanie a v odôvodnených prípadoch. „Novela rozširuje rozsah poskytovaných informácií už v súčasnosti. Režim práce s osobnými údajmi na MF SR bol konzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov,“ uviedlo ministerstvo. Inštitút finančnej politiky zase uviedol, že má dlhodobé skúsenosti so spracovaním citlivých dát, najmä daňovým tajomstvom. „Samozrejmosťou je režimové pracovisko, kde práca s citlivými údajmi prebieha v anonymizovanej forme na výpočtovej technike v offline prostredí. Prístup k takýmto údajom je len v odôvodnených prípadoch a pre úzky okruh zamestnancov,“ upozornil IFP. Návrh bol odkonzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
EÚ prijme protiopatrenia, ak USA zavedú clá na autá z Európy

EÚ prijme protiopatrenia, ak USA zavedú clá na autá z Európy

12:16 14.11.2018Ekonomické

Ak Spojené štáty zavedú clá na dovoz áut z Európskej únie (EÚ), Brusel na to zareaguje a prijme odvetné opatrenia.

 Brexit tvrdo zasiahne Česko, Poľsko a Maďarsko

Brexit tvrdo zasiahne Česko, Poľsko a Maďarsko

20:57 13.11.2018Ekonomické

Brexit zrejme tvrdo zasiahne Česko, Poľsko a Maďarsko, tvrdí štúdia banky ING.

Ceny elektriny a plynu pre koncových odberateľov v blízkom období narastú

Ceny elektriny a plynu pre koncových odberateľov v blízkom období narastú

15:12 13.11.2018Ekonomické

Ceny elektriny a plynu pre koncových odberateľov na Slovensku v blízkom období narastú. Náklady zdražejú pre všetky kategórie zákazníkov, vrátane domácností.

Do roku 2030 by mal plyn nahradiť uhlie ako druhý najväčší zdroj energie

Do roku 2030 by mal plyn nahradiť uhlie ako druhý najväčší zdroj energie

9:48 13.11.2018Ekonomické

Dopyt po zemnom plyne bude v nasledujúcich rokoch rýchlo rásť, pričom táto surovina by mala do roku 2030 vytlačiť uhlie z pozície druhého najdôležitejšieho energetického zdroja na svete.

TV program