• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.10.2018Meniny má Lukáš
13°Bratislava

Odhalenie: Takto vplýva cukor na zhubné tumory

  • 19:41 17.10.2017
  • Bratislava
Odhalenie: Takto vplýva cukor na zhubné tumory

Vedci našli súvislosť medzi cukrom a rakovinou. Zistenia výrazne ovplyvnia odporúčania pre stravovanie pacientov.

Vedci v novej štúdii zistili, že cukor "prebúdza" rakovinové bunky a spôsobuje, že nádory sú agresívnejšie. Zistenia deväťročného výskumného projektu sa považujú za zásadný prelom v oblasti výskumu rakoviny, pretože vedci konečne objasňujú, ako Warburgov efekt - fenomén, pri ktorom rakovinové bunky rýchlo rozkladajú cukry - stimuluje rast nádorov.

Štúdiu uskutočnil belgický výskumný ústav Vlaams Instituut voor Biotechnologie, univerzity KU Leuven a Vrije Universiteit Brussel a bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications. Projekt sa začal v roku 2008 so zameraním na to, ako nádory premieňajú výrazne vyššie množstvá cukru na kyselinu mliečnu v porovnaní so zdravými tkanivami.

Warburgov efekt je príčinou rakoviny

Warburgov efekt bol síce podrobne skúmaný, no až doteraz nebolo jasné, či je tento účinok symptómom alebo príčinou rakoviny. Tento nový výskum však dokazuje pozitívnu koreláciu medzi cukrom a onkogénnym účinkom u rakovinových buniek.

"Náš výskum odhaľuje, ako hyperaktívna spotreba cukru rakovinových buniek vedie k začarovanému cyklu pokračujúcej stimulácie rozvoja a rastu rakoviny," povedal profesor Johan Thevelein."Takto dokážeme vysvetliť vzťah medzi silou Warburgovho efektu a agresívnosťou nádoru."

Výskumníci hovoria, že tieto zistenia budú mať "rozsiahle dôsledky" a poskytnú "základ pre budúci výskum v tejto oblasti", ako aj vplyv na odporúčané stravovacie plány pacientov s rakovinou.

Súvislosť s kvasinkovými bunkami

Vedci uvádzajú, že pri objave bol nevyhnutný výskum kvasinkových buniek, pretože obsahujú tie isté "Ras" proteíny, ktoré sa bežne nachádzajú v nádorových bunkách, čo môže spôsobiť rakovinu v mutovanej forme. Použitím kvasiniek ako modelového organizmu výskumný tím skúmal spojitosť medzi aktivitou Ras a vysoko aktívnym metabolizmom cukrov v kvasinkách.

"V kvasinkách sme zistili, že degradácia cukru je viazaná prostredníctvom intermediárnej fruktózy 1,6-biofosfátu na aktiváciu proteínov Ras, ktoré stimulujú množenie kvasiniek a rakovinových buniek," dodal Thevelein. "Je pozoruhodné, že tento mechanizmus bol zachovaný počas celého dlhého vývoja od kvasinkovej bunky k človeku."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

VČERA - 20:42Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

Traja cukrovkári držali prerušovaný pôst. Lekári boli z ich výsledkov prekvapení

VČERA - 20:13Zdravie

Lekári sledovali troch pacientov, ktorí dodržovali prerušovaný pôst. Výsledky štúdie boli prekvapivé.

Jedným z prvých príznakov Parkinsonovej choroby je aj zmena hlasu. Všímajte si tieto znaky

Jedným z prvých príznakov Parkinsonovej choroby je aj zmena hlasu. Všímajte si tieto znaky

19:45 16.10.2018Zdravie

Príznaky Parkinsonovej choroby sa postupom času zhoršujú, a spočiatku je ťažké spozorovať ich. Ak na sebe alebo niekom zo svojho okolia spozorujete tieto zmeny pri rozprávaní, môže ísť o jeden z príznakov.

Chrípku možno dostať aj viackrát za sezónu

Chrípku možno dostať aj viackrát za sezónu

9:08 15.10.2018Zdravie

Od októbra do apríla trvá chrípková sezóna.

Vedci spojili rakovinu ústnej dutiny s novým rizikovým faktorom

Vedci spojili rakovinu ústnej dutiny s novým rizikovým faktorom

20:06 12.10.2018Zdravie

Taiwanským vedcom sa podarilo objasniť nový rizikový faktor vzniku rakoviny v oblasti ústnej dutiny, ktorý sa viac alebo menej týka takmer celej populácie.

TV program