• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.4.2018Meniny má Marcel
13°Bratislava

Odhalenie: Takto vplýva cukor na zhubné tumory

  • 19:41 17.10.2017
  • Bratislava
Odhalenie: Takto vplýva cukor na zhubné tumory

Vedci našli súvislosť medzi cukrom a rakovinou. Zistenia výrazne ovplyvnia odporúčania pre stravovanie pacientov.

Vedci v novej štúdii zistili, že cukor "prebúdza" rakovinové bunky a spôsobuje, že nádory sú agresívnejšie. Zistenia deväťročného výskumného projektu sa považujú za zásadný prelom v oblasti výskumu rakoviny, pretože vedci konečne objasňujú, ako Warburgov efekt - fenomén, pri ktorom rakovinové bunky rýchlo rozkladajú cukry - stimuluje rast nádorov.

Štúdiu uskutočnil belgický výskumný ústav Vlaams Instituut voor Biotechnologie, univerzity KU Leuven a Vrije Universiteit Brussel a bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications. Projekt sa začal v roku 2008 so zameraním na to, ako nádory premieňajú výrazne vyššie množstvá cukru na kyselinu mliečnu v porovnaní so zdravými tkanivami.

Warburgov efekt je príčinou rakoviny

Warburgov efekt bol síce podrobne skúmaný, no až doteraz nebolo jasné, či je tento účinok symptómom alebo príčinou rakoviny. Tento nový výskum však dokazuje pozitívnu koreláciu medzi cukrom a onkogénnym účinkom u rakovinových buniek.

"Náš výskum odhaľuje, ako hyperaktívna spotreba cukru rakovinových buniek vedie k začarovanému cyklu pokračujúcej stimulácie rozvoja a rastu rakoviny," povedal profesor Johan Thevelein."Takto dokážeme vysvetliť vzťah medzi silou Warburgovho efektu a agresívnosťou nádoru."

Výskumníci hovoria, že tieto zistenia budú mať "rozsiahle dôsledky" a poskytnú "základ pre budúci výskum v tejto oblasti", ako aj vplyv na odporúčané stravovacie plány pacientov s rakovinou.

Súvislosť s kvasinkovými bunkami

Vedci uvádzajú, že pri objave bol nevyhnutný výskum kvasinkových buniek, pretože obsahujú tie isté "Ras" proteíny, ktoré sa bežne nachádzajú v nádorových bunkách, čo môže spôsobiť rakovinu v mutovanej forme. Použitím kvasiniek ako modelového organizmu výskumný tím skúmal spojitosť medzi aktivitou Ras a vysoko aktívnym metabolizmom cukrov v kvasinkách.

"V kvasinkách sme zistili, že degradácia cukru je viazaná prostredníctvom intermediárnej fruktózy 1,6-biofosfátu na aktiváciu proteínov Ras, ktoré stimulujú množenie kvasiniek a rakovinových buniek," dodal Thevelein. "Je pozoruhodné, že tento mechanizmus bol zachovaný počas celého dlhého vývoja od kvasinkovej bunky k človeku."

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
 10 najlepších potravín pre duševné zdravie

10 najlepších potravín pre duševné zdravie

VČERA - 21:18Zdravie

Ľudia, ktorí konzumovali túto stravu, boli viac pozitívni a mali väčšiu šancu na šťastný život s nižším rizikom depresie.

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

21:06 18.04.2018Zdravie

Vitamíny nášmu telu môžu chýbať, aj keď je zdanlivo všetko v poriadku. Ak ich máte nedostatok, telo vám to určite oznámi jedným z týchto spôsobov.

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

19:38 18.04.2018Zdravie

K nájdeniu lieku na nesmrteľnosť máme síce ešte ďaleko, ale život nám dokáže výrazne predĺžiť práve tento faktor.

14 znakov emocionálneho vyhorenia

14 znakov emocionálneho vyhorenia

19:11 18.04.2018Zdravie

Emocionálne vyhorenie vám môže brániť v tom, aby ste viedli plnohodnotný život. Tu sú príznaky, ktoré by ste si mali všímať.

Obličkové kamene: Čo ich spôsobuje, symptómy, liečba a prevencia

Obličkové kamene: Čo ich spôsobuje, symptómy, liečba a prevencia

20:18 17.04.2018Zdravie

Zistite, čo môže spôsobovať obličkové kamene a čo s tým robiť.

TV program