• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.7.2017Meniny má Daniel
26°Bratislava

Na hrade Uhrovec obnovujú niekoľko klenieb, chcú dobudovať aj most

  • 11:26 15.07.2016
  • Uhrovské Podhradie
Na hrade Uhrovec obnovujú niekoľko klenieb, chcú dobudovať aj most

V počiatočnej fáze obnovy hradu sa dobrovoľníci sústredili na jeho najviac ohrozené časti, neskôr vybudovali most, ktorý slúžil ako prístup do hradu.

S obnovou a záchranou hradu Uhrovec nad Uhrovským Podhradím v okrese Bánovce nad Bebravou pokračujú dobrovoľníci aj v tomto roku. Zamerali sa na niekoľko klenieb, v pláne majú aj ďalšie práce, ktoré by mali pamiatku viac sprístupniť turistom.

"Tento rok obnovujeme niekoľko klenieb, ktoré boli nebezpečné pre návštevníkov. Konzervujeme ich a dopĺňame tak, aby nepredstavovali ohrozenie do budúcnosti. Taktiež sa v tomto roku pokúsime dobudovať drevený dubový most, hlavný prístup do hradu, ktorý bude tvorený klasickými technológiami. To znamená, že tu budú tesári, ktorí budú fyzicky vytvárať brvná, sekať ich a tesársky spájať," priblížil Martin Varga, predseda občianskeho združenia Hrad Uhrovec, ktoré sa o záchranu pamiatky stará.

V počiatočnej fáze obnovy hradu sa dobrovoľníci sústredili na jeho najviac ohrozené časti, neskôr vybudovali most, ktorý slúžil ako prístup do hradu. Ich práce sa neskôr zamerali na vstup do dolnej časti pamiatky - brány, predbránia či prestrešenia štyroch objektov, a to románskej hranolovej veže, prejazdu do horného hradu, románskej kaplnky a renesančného paláca. Na obnove pamiatky sa v minulosti podieľali aj dlhodobo nezamestnaní.

Zámerom dobrovoľníkov je podľa Vargu konzervovať momentálne stav hradu tak, aby nedochádzalo k ďalšej deštrukcii a aby zakonzervovali súčasnosť. "Miestami sa snažíme dopĺňať pôvodný tvar architektúry tak, aby už nepredstavoval ohrozenie pre ľudí," doplnil.

Obnovu hradu financuje združenie z grantových systémov, jednak Ministerstva kultúry SR a tiež z nadácií.

Zrúcaniny hradu Uhrovec sa vypínajú vo výške 591 metrov nad morom, na bočnom hrebeni Nitrických vrchov, neďaleko obce Uhrovské Podhradie. Neskororománsky hrad vznikol pravdepodobne v rokoch 1251 až 1293. V priebehu 18. storočia strácal svoju funkčnosť a v roku 1848 bol podpálený a začal pustnúť. Hoci je v stave ruín viac ako 150 rokov, po architektonickej stránke patrí k najhodnotnejším hradom na Slovensku.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri Košiciach došlo k tragickej dopravnej nehode

Pri Košiciach došlo k tragickej dopravnej nehode

DNES - 12:26Domáce

Pri Košiciach došlo k zrážke dvoch vozidiel.

MATOVIČ: Exekúcie sa nebojím, pokutu z presvedčenia nedokážem zaplatiť

MATOVIČ: Exekúcie sa nebojím, pokutu z presvedčenia nedokážem zaplatiť

DNES - 12:09Domáce

Opozičný poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) nezaplatí pokutu, ktorú mu udelil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií pre nepozastavenú živnosť.

V aute našli mŕtveho muža, prípad prevzala polícia

V aute našli mŕtveho muža, prípad prevzala polícia

DNES - 11:33Domáce

Hasiči museli násilím otvoriť auto.

Polícia skontroluje vodičov v Bratislavskom kraji

Polícia skontroluje vodičov v Bratislavskom kraji

DNES - 10:53Domáce

Na cestách Bratislavského kraja sa uskutoční ďalšia osobitná kontrola.

Vodič zrazil štvorročného chlapca, dievčaťu prešlo auto po nohe

Vodič zrazil štvorročného chlapca, dievčaťu prešlo auto po nohe

DNES - 10:06Domáce

Polícia apeluje na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby aj v týchto letných dňoch počas dovolenkového obdobia boli na cestách obozretní, dodržiavali predpisy a boli voči sebe ohľaduplní.

TV program