Rozpad Československa aj bez referenda krajine pomohol
- 12:49 06.06.2013
- BRATISLAVA

Rozdelenie Česko-Slovenska nám prospelo. Vyhlásil to premiér Robert Fico s tým, že Slovensku osamostatnenie umožnilo vyrovnať rozdiely medzi oboma krajinami a vylepšiť svoje ekonomické postavenie.
Ocenil však, že majú podobné názory s Nečasom, ktoré sa prejavujú napríklad pri vyjednávaní s Bruselom. "Vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou sú lepšie, ako boli pred dvadsiatimi rokmi," myslí si Fico.
Český premiér by v prípadnom referende o rozdelení Česko-Slovenska pred dvadsiatimi rokmi nehlasoval. "Podľa mňa by referendum nemalo zmysel," skonštatoval. "Kľúčové bolo, že sa všetkým uľavilo, že sme sa dokázali dohodnúť," dodal.
Česká republika na rozdiel od Slovenska nevstúpila, a ani neplánuje vstúpiť do eurozóny. Podľa Nečasa však nejde o ideologické, ale len o čisto ekonomické rozhodnutie, držanie českej koruny je podľa neho pre českú ekonomiku výhodnejšie ako pristúpenie k euru. Chápe však rozhodnutie Slovenska vstúpiť do eurozóny, keďže to pre nás ako pre majú krajinu môže byť prospešnejšie. "Je však otázne, či je v posledných dvoch rokoch eurozóna dobrou adresou," podotkol Nečas.
"Euro bolo, je a bude úspešný príbeh pre Slovensko," oponoval Fico. "Za obdobie odkedy máme euro, Slovenská republika nemohla povedať, že na to dopláca," povedal s tým, že mnohé krajiny nám vstup do eurozóny pred rokmi úprimne závideli.
Keďže sme malá a otvorená ekonomika, mali by sme podľa neho podporovať hlbšiu integráciu únie.
Pochvala aj pre Úniu
Solidarita Slovenska voči Európskej únii nám umožňuje dosahovať výsledky, ktoré by sme inak nedosiahli. Na štvrtkovom diskusnom fóre HNClub s českým premiérom Petrom Nečasom to vyhlásil premiér Robert Fico. "Správame sa ako solídny a predvídateľný partner. Členstvo v eurozóne nám nepoškodilo," povedal Fico.
Český premiér Nečas varuje pred eurofondmi prirovnal ich k návykovej droge. "Nie je to krok, ktorý je dlhodobo zdravý pre ekonomiku. Sú to prostriedky, ktoré nás zvykajú žiť si nad pomery," povedal. V kľúčových aspektoch ako sú napríklad investície, výdavky na vedu a výskum, má mať podľa neho prevahu národný rozpočet. "Fondy pomáhajú menej vyspelým krajinám, nemá to však len svoje pozitívne stránky, ale aj mínusy, čo je potrebné si uvedomiť," skonštatoval Nečas.
Na druhej strane, slovenský premiér Fico nevníma eurofondy ako doplnkové prostriedky. "Ja vnímam Európsku úniu ako inštitúciu, ktorá je postavená na princípe solidarity a odstraňovania regionálnych rozdielov," povedal. "Skôr vnímam systém fondov ako elementárnu súčasť fungovania Európskej únie," tvrdí Fico.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.