G7 chce podporiť hospodársky rast, lídri pohrozili Rusku sankciami
- 14:50 27.05.2016
- Ise-Šima

Na riešenie problémov, vytváranie pracovných miest a posilňovanie dôvery v neistých časoch by mali byť flexibilne využité všetky prostriedky.
Na riešenie problémov, vytváranie pracovných miest a posilňovanie dôvery v neistých časoch by mali byť flexibilne využité všetky prostriedky, vrátane rozpočtových, finančnopolitických a štrukturálnych opatrení, uviedli predstavitelia G7 v záverečnom vyhlásení summitu.
V tejto snahe je podľa vyhlásenia potrebné zohľadniť podmienky v jednotlivých krajinách. Lídri však vo svojej "iniciatíve z Ise-Šimy" tiež zdôraznili, že musí byť zvýšené aj úsilie o "privedenie zadlženia na trvalo udržateľnú úroveň". Za kľúčové faktory zaťažujúce dosahovaný i potenciálny rast označili slabý dopyt a neriešené štrukturálne problémy.
Informovali o tom agentúry DPA a AP.
V boji proti terorizmu chcú krajiny G7 pomôcť Iraku finančnou injekciou vo výške 3,2 miliardy eur. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že táto pomoc je zameraná aj na boj proti príčinám úteku Iračanov z krajiny.

V záverečnom vyhlásení sa neočakávane objavila aj zmienka o referende o členstve Británie v Európskej únii. Ak by sa v ňom Briti vyslovili za odchod z EÚ, tzv. brexit, išlo by o "vážnu hrozbu" pre hospodársky rast v celosvetovej relácii, varovali lídri G7.
Rusku okrem toho pohrozili ďalšími sankciami v súvislosti s krízou na Ukrajine. V komuniké oznámili, že doterajšie sankčné opatrenia ostanú v platnosti do úplnej realizácie mierových dohôd z Minska.
"Sankcie môžu byť zmiernené, ak Rusko tieto záväzky splní," citovala z vyhlásenia DPA. "Avšak sme tiež pripravení pristúpiť k ďalším reštriktívnym opatreniam,... ak si to bude konanie (Ruska) vyžadovať."
G7 zahŕňa Britániu, Francúzsko, Japonsko, Kanadu, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko. Na summitoch skupiny sa zúčastňuje aj EÚ.
Lídri G7 vyjadrili obavy nad aktivitami v Juhočínskom mori a vyzvali na mier
Lídri siedmich veľkých priemyselne rozvinutých krajín zo skupiny G7 vyjadrili dnes obavy nad čoraz trúfalejšími a priebojnejšími aktivitami Číny vo Východočínskom a Juhočínskom mori. Skupina G7 znova varovala pred jednostrannými pokusmi zmeniť situáciu a zdôraznila, že je dôležité vyriešiť územné spory mierovo.

Čoraz výraznejšia, trúfalejšia prítomnosť námorných síl Číny v týchto vodách sa pokladá za nové, vynárajúce sa riziko vzniku prípadného konfliktu.
Výstavba umelých ostrovov v oblastiach Juhočínskeho mora, ktoré si nárokujú viaceré krajiny, nebola oficiálne v programe summitu G7, ale predstavitelia naznačili, že je to znepokojujúca záležitosť. Jednotlivé oblasti Juhočínskeho mora si totiž nárokujú aj Vietnam, Filipíny, Brunej či Malajzia.
V sporných oblastiach Juhočínskeho mora, kde sa predpokladajú bohaté náleziská ropy a zemného plynu, vybudovala Čína niekoľko umelých ostrovov na mieste koralových útesov tak, že na útesy navŕšila piesok.
Lídri G7 pohrozilli Rusku
redstavitelia siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) v záverečnej deklarácii zo stretnutia v japonskej Ise-Šime konštatovali, že chcú priviesť Rusko k tomu, aby prispelo k vyriešeniu krízy na východe Ukrajiny.

Rusko vylúčili zo skupiny G8 v roku 2014 za anexiu Krymu. Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sankcie sú spojené so splnením podmienok z Minska. G7 však žiada od Kyjeva, aby zmeny urobil aj on. Ukrajina musí uskutočniť ďalšie reformy.
Merkelová hodnotila japonský summit ako úspech. Opačný názor majú početné rozvojové organizáciu. Pokladajú ho za ďalšie zlyhanie svetových ekonomických veľmocí. Stretnutie podľa nich neodpovedalo dostatočne na humanitárnu krízu vo svete a potrebu pomoci rozvojovej časti sveta.
Summit sa venoval aj expanzii Číny v Pacifiku a hľadaniu vinníka za skrytú vojnu ich centrálnych bánk, aby dosiahli čo najpriaznivejší kurz svojich mien. Japonci pohrozili, že ak sa situácia nebude stabilizovať, začnú intervenovať proti vlastnej mene.

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA
Ukrajinskí poslanci vo štvrtok jednomyseľne hlasovali za ratifikáciu dohody o nerastných surovinách so Spojenými štátmi. Oznámil to jeden z poslancov.

Zelenskyj žiada medzinárodnú pomoc na boj proti Rusku, odsúdil oslavy v Moskve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval medzinárodných spojencov, aby sa zjednotili v odpore proti ruskej ofenzíve na Ukrajine.

Status ochrany vlkov v EÚ sa zmení
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii z „prísne chránený“ na „chránený“, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

Ukrajina viní Rusko z úplného porušovania prímeria, Moskva sa obhajuje
Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že Rusko na ňu útočí na celej frontovej línii napriek trojdňovému prímeriu, ktoré od 8. do 10. mája vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, a označila ho za „frašku“.

India a Pakistan sa obviňujú z ďalších útokov, obetí je už viac ako 40
India vo štvrtok obvinila Pakistan z ďalších útokov a varovala, že na akúkoľvek jeho vojenskú akciu bude reagovať „veľmi, veľmi tvrdou odpoveďou“.