VIDEO:Židovské komunitné múzeum otvorí výstavu Znovuobjavené dedičstvo

Múzeum predstavuje historické poklady histórie bratislavskej židovskej obce. Výstava je verejnosti prístupná od 27. mája do 9. októbra, okrem židovských sviatkov.
"Ľudia si často predstavujú pod pojmom židovské kultúrne dedičstvo zničené synagógy, indiferentné synagogálne predmety, zarastené cintoríny, my sme chceli jeho bohatstvo prezentovať prostredníctvom fotografií, vzácnych rukopisov a príbehov," povedal pre TASR riaditeľ ŽKM Maroš Borský k výstave, ktorá je výsledkom spolupráce múzea s Maďarským židovským múzeom a archívom v Budapešti, Slovenským národným archívom, Univerzitnou knižnicou v Bratislave a Pamiatkovým ústavom SR.
Expozícii s troma desiatkami vzácnych predmetov predchádzal dlhoročný výskum. Kurátorka judaík Jana Švantnerová skúmala obradné textilné predmety, ako napríklad plášte na Tóru či opony na svätostánok so zvitkami Tóry. Hebrejské nápisy na nich pomohli odhaliť ich prepojenie na slávne židovské prešporské rodiny. Aj výskum židovských cintorínov a archívu komunity poskytol dôležité údaje, ktoré umožnili identifikáciu darcov týchto predmetov a ich väzieb na dnes už zničené bratislavské synagógy.
Dodnes zachované bratislavské obradné textílie sa podarilo lokalizovať v zbierke ŽKM, SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave, Židovskej náboženskej obce v Košiciach, v zbierke Židovského múzea v Prahe, Múzea Izraela v Jeruzaleme či Múzea židovskej histórie v Rusku. "Zozbierané a identifikované synagogálne textílie ilustrujú dejiny obce a vzájomného rodového prepojenia najstarších bratislavských rodín, ktoré koncom 17. a v priebehu 18. storočia pomohli obci etablovať sa natoľko, že neskôr patrila medzi najvýznamnejšie v Uhorsku," vysvetlila Jana Švantnerová.
Fotografie, doklady a ďalšie predmety pripomínajú rabínov, učencov a dôležité udalosti v živote bratislavskej židovskej komunity. Návštevníci múzea môžu obdivovať aj fragment hebrejského rukopisu na pergamene - časť textu z Talmudu z 13.-14. storočia, či fragment rukopisu s modlitbami na Vysoké sviatky z 13. storočia, ktoré boli v stredoveku použité ako väzba kresťanských kníh. Výstava sprístupňuje tiež strieborné predmety na ozdobenie zvitkov Tóry, ktoré sú dielom významného bratislavského zlatníka Frederika Beckera st., či komentáre židovského práva slávneho bratislavského rabína Chatama Sofera.
Výstava je verejnosti prístupná od 27. mája do 9. októbra, okrem židovských sviatkov, každý piatok a nedeľu od 10.00 do 16.00 h.

Pellegrini zablahoželal novému pápežovi, toto si želá
Prezident SR si želá, aby novozvolený Svätý otec bol dobrom a autoritou pre celý svet.

Demokrati: Deň víťazstva nad fašizmom je spomienkou i výzvou
Predstavitelia mimoparlamentnej strany Demokrati si pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom položením kytice k Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave.

Vo štvrtok večer sa vo viacerých mestách konajú opozičné zhromaždenia
Opozícia pripomína, že 8. máj je dňom víťazstva nad fašizmom a oslavou mieru, ktorý priniesla spolupráca európskych krajín.

Šimkovičová: Odkaz výročia je najmä v súčasnosti mimoriadne silný
Ministerka kultúry upozornila na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Veterán Vladimír Strmeň skonštatoval, že vojna je najväčšie zlo
Vojna je to najväčšie zlo v dejinách ľudstva, skonštatoval vojnový veterán Vladimír Strmeň.