Činnosť SARIO bude kontrolovať nový dozorný orgán
- 18:35 05.06.2013
- BRATISLAVA

Tretie stretnutie Rady vlády pre podporu exportu a investícií prinieslo prvé reálne výsledky. Jej členovia v stredu diskutovali prevažne o zmenách v činnosti Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Rada pre strategické riadenie, koordináciu a kontrolu SARIO bude mať šesť členov.
Štyria z nich budú zastupovať premiéra a príslušných ministrov, ďalší dvaja podnikateľskú sféru. Členov by mal vymenovať minister hospodárstva Tomáš Malatinský vymenovať do konca júna.
Dozorný orgán aj v agentúre pre cestovný ruch
"Rada bude mať dostatočne silné kompetencie, vrátane návrhu na odvolanie generálneho riaditeľa," povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Treba sa sústrediť na to, aby sme využili ten potenciál, ktorý má, teda aby nesuplovala aktivity rezortov, ale aby sa sústredila na tie oblasti, ktoré nemá na starosti žiadne z ministerstiev," dodal.
Dozorný orgán by mala získať aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Členom rady sa totiž nepáči fakt, že agentúru momentálne spravuje ministerstvo dopravy, no jej aktivity sa dotýkajú aj ostatných rezortov. Práve v tom by mal pomôcť nový dozorný orgán. "Agentúra nemôže byť úspešná v situácii, keď Slovensko nemá reálnu stratégiu cestovného ruchu. Dvadsať rokov existencie Slovenska je dvadsať rokov premrhaných príležitostí, lebo vzhľadom na náš potenciál a na to, ako sme ho využili, je to na zaplakanie," skonštatoval Lajčák.
Treba podporiť domácih podnikateľov
V stredu sa diskutovalo aj o financovaní agentúry. SACR totiž doteraz využívala európske prostriedky, no onedlho sa bude pravdepodobne musieť spoľahnúť na zdroje štátneho rozpočtu. Členovia rady sa zaoberali aj analýzou zahraničného obchodu Slovenska v minulom roku. "V tých globálnych číslach sme sa polepšili, pravdou je, že tie veľké čísla robia nadnárodné koncerny. Teraz treba tú politiku trochu diverzifikovať a podporiť aj našich podnikateľov," povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Rada vlády pre podporu exportu a investícií zasadala prvý raz v marci, o jej vytvorení rozhodla vláda ešte koncom minulého roka. Jej členmi sú zástupcovia štátnej správy, podnikateľského aj akademického sektora. Šéfuje jej minister zahraničných vecí a minister hospodárstva, svoje zastúpenie tu však má aj rezort financií, pôdohospodárstva, dopravy, školstva aj ministerstvo kultúry.
V rade sedia aj zástupcovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Republikovej únie zamestnávateľov, Slovenskej akadémie vied, Ekonomickej univerzity, ale aj Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a Eximbanky.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.