Opozícia neuspela, vyšetrovacie výbory v parlamente nebudú

Návrh ústavného zákona počítal s tým, že takéto výbory bude zriaďovať parlament na vyšetrenie vecí verejného záujmu.
Podľa OĽaNO-NOVA je rozšírenie kontrolnej činnosti výborov jedinou schodnou cestou ako riešiť kauzy, keď si orgány činné v trestnom konaní nerobia svoju prácu. "Existencia vyšetrovacích výborov, prípadne komisií, nie je v európskych krajinách výnimočným javom. Vyšetrovacie výbory sú zriadené tak v Európskom parlamente, ako aj vo viacerých členských štátoch EÚ, medzi inými aj v Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Litve alebo v Grécku," argumentovali opoziční poslanci.
Zároveň tvrdili, že nejde o nóvum ani z hľadiska slovenského právneho poriadku. "Vyšetrovacie komisie si zriaďovala už Slovenská národná rada a o ich znovuzavedenie sa pokúsili poslanci NR SR v roku 2003, avšak návrh ústavného zákona upravujúci danú problematiku nebol schválený ani v prvom čítaní," pripomínali.
Návrh ústavného zákona počítal s tým, že takéto výbory bude zriaďovať parlament na vyšetrenie vecí verejného záujmu obligatórne alebo fakultatívne. Obligatórne vždy vtedy, ak o to požiada najmenej tretina (50) poslancov. Súčasťou procesu zriadenia vyšetrovacieho výboru malo byť aj presné vymedzenie veci verejného záujmu, ktorá má byť vyšetrená a určenie lehoty, v ktorej predloží výbor NR SR správu o výsledku vyšetrovania. Členovia vyšetrovacieho výboru mali byť volení parlamentom na základe paritného zastúpenia politických strán a politických hnutí tak, aby päť členov bolo zvolených z politických strán alebo politických hnutí, ktoré vytvorili vládu a päť členov spomedzi ostatných poslancov. Vyšetrovací výbor mal mať desať členov.
Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) ešte v apríli povedal, že káuz je veľa, sú ľahko zdokumentovateľné, ale orgány nekonajú. "Takéto vyšetrovacie výbory existujú aj v iných krajinách, môžu si predvolávať svedkov. Tí musia prísť a vypovedať pod prísahou, pričom zistenia výborov sú použiteľné v rámci vyšetrovania. Výbory nemôžu obžalovať ani odsúdiť, ale môžu kauzu otvoriť a reálne ju vyšetrovať," vysvetlil.
Polícia v reakcii požiadala poslancov Lipšica a šéfa OĽaNO-NOVA Igora Matoviča, aby prestali dehonestovať prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v snahe zviditeľniť sa v médiách. "Všetky kauzy polícia riadne vyšetruje a vo všetkých sa koná. NAKA v posledných rokoch obvinila z korupcie alebo z porušovania povinností pri správe majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev desiatky ľudí. Medzi obvinenými sú traja bývalí ministri, osem sudcov, deväť prokurátorov, 23 primátorov a starostov, desať poslancov samosprávy, 33 lekárov a desať vysokoškolských pedagógov," uviedlo vedenie polície vo vyhlásení.

Pod Tatrami prerušili vlakovú dopravu
Na železničnej trati v úseku Poprad-Tatry - Vydrník prerušili dopravu.

Ján Budaj verí, že sa trestné konanie ukáže ako nedôvodné
Exminister životného prostredia Ján Budaj, ktorý čelí obvineniu pre pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, deklaruje, že čestne hájil verejný záujem.

Z trhu sťahujú cestoviny
ŠVPS SR upozorňuje na nevyhovujúce cestoviny na slovenskom trhu.

SHMÚ vydal výstrahy, platia pre celú krajinu
Meteorológovia varujú pred nepriaznivým počasím.

Z trhu sťahujú silikónovú pomôcku do kuchyne
V pomôcke sa podľa hygienikov zistilo nadlimitné množstvo prchavých látok.