Rakúsko: Uvážlivý profesor sa stane prezidentom
- 19:26 23.05.2016
- VIEDEŇ

V rakúskych prezidentských voľbách 2016 zvíťazil tesnou väčšinou hlasov niekdajší líder tamojších Zelených a nezávislý kandidát Alexander Van der Bellen (72), ktorého v druhom kole podporili aj početní politici strán vládnej koalície či ďalších parlamentných a mimoparlamentných subjektov.
V ôsmy júlový deň sa tak "uvážlivý profesor" aj oficiálne stane v poradí ôsmym rakúskym spolkovým prezidentom.
Rodák z Viedne, odborník na financie, bol v období 70.-90. rokov profesorom ekonómie na univerzitách vo Viedni a Innsbrucku. V období rokov 1997-2008 bol lídrom rakúskych Zelených a v rokoch 1999-2008 aj šéfom ich parlamentného klubu, v ktorom pôsobil už od roku 1994. V rokoch 2012-2015 bol členom viedenského obecného zastupiteľstva a krajinského parlamentu.
Novozvolený prezident alpskej republiky má z otcovskej strany šľachtických predkov, ktorí sa ešte okolo roku 1700 presťahovali z vtedajšieho Holandska do cárskeho Ruska. Odtiaľ časť rodiny preukázateľne ušla pred letom roku 1919, teda po VOSR, a to do vtedy nezávislého Estónska. Van der Bellenov starý otec predtým pôsobil ešte ako šéf lokálnej občianskej vlády v Pskove. Keď niekdajší ZSSR anektoval Estónsko, otec budúceho rakúskeho prezidenta, Rus, ktorý sa oženil s Estónkou, sa presídlil v súlade s nemecko-sovietskou dohodou do Nemecka.
Rodina si už vtedy zmenila časť priezviska zo šľachtického von na Van. Prezidentovi rodičia sa z utečeneckého tábora vo Wernecku pri Schweinfurte presťahovali do Rakúska, pripojeného k Tretej ríši, aby sa im tu v roku 1944 narodil syn Alexander. Neskôr rodina ušla pred Červenou armádou do údolia Kaunertal v Tirolsku, kde napokon novozvolený prezident vyrastal a kde sa v týchto voľbách tešil veľkej podpore.
Počas štúdia v Innsbrucku, kde maturoval v roku 1962 a počas ktorého mal estónske občianstvo, mu v roku 1958 udelili rakúske občianstvo. Van der Bellen neabsolvoval vojenskú prezenčnú službu, a to napriek dobrovoľnej účasti na odvodoch. Absolvoval však univerzitné štúdium ekonómie, ktoré ukončil v roku 1966 ako diplomovaný ekonóm a o štyri roky neskôr získal aj doktorát.
Po pôsobení v rôznych firmách sa v roku 1976 stal profesorom na innsbruckej univerzite, kde zostal štyri roky. Paralelne však pôsobil aj na Spolkovej akadémii verejnej správy vo Viedni a na univerzite v hlavnom meste (1980-1999), kde bol aj prodekanom a dekanom Fakulty sociálnych a ekonomických vied. Vo februári 2009 odišiel do dôchodku.
Manželkou Alexandra Van der Bellena je od decembra 2015 jeho dlhoročná priateľka a úradujúca šéfka klubu Zelených Doris Schmidauerová. Jeho predchádzajúce manželstvo s Brigitte Van der Bellenovou, z ktorého má dvoch synov, vydržalo viac ako päť desaťročí a skončilo sa rozchodom po vzájomnej dohode.
V roku 2004 udelili Alexandrovi Van der Bellenovi vysoké rakúske štátne vyznamenanie - Veľký zlatý rad s hviezdou za zásluhy o republiku.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.

Nemecká polícia pátra po chlapcovi, ktorý pobodal spolužiaka
Nemecká polícia pátra po 13-ročnom chlapcovi, ktorý je podozrivý z pobodania 12-ročného spolužiaka na základnej škole v metropole Berlín.

Orbán: Ukrajinci vedú dezinformačnú kampaň, reagujeme zákonom o transparentnosti
Ukrajinci vedú voči Maďarsku dezinformačnú kampaň s cieľom vynútiť podporu Budapešti na vstup Ukrajiny do Európskej únie, a maďarská vláda na to reaguje návrhom zákona o „transparentnosti“.