OSN vyzvala na zachovanie všetkých foriem života na Zemi
- 12:48 20.05.2016
- New York/Montreal

Medzinárodný deň biologickej rozmanitosti (biodiverzity) pripadá na 22. mája.
Dohovor o biologickej rozmanitosti podpísali v roku 1992 na Summite Zeme v Riu de Janeiro a do platnosti vstúpil 29. decembra 1993. Pôvodne práve tento dátum - 29. december - bol vyhlásený za Medzinárodný deň biologickej rozmanitosti. Dokument o biodiverzite sa poníma ako praktický nástroj na realizovanie a podporu trvalo udržateľného rozvoja a na zachovanie tejto rozmanitosti. V samotnom Dohovore sa uznáva, že nejde len o "prežitie" rastlinných a živočíšnych druhov, mikroorganizmov a ekosystémov, ale aj o človeka, jeho potreby, bezpečné potraviny, možnosti prípravy nových liekov, ako i o pitnú vodu a zdravé ovzdušie.
Sekretariát Dohovoru o biologickej rozmanitosti má sídlo v Montreale a jeho hlavnou úlohou je pomáhať vládam na svete uviesť do činnosti Dohovor, jeho pracovné programy, ďalej organizovať stretnutia, pripravovať a vydávať dokumenty na tému biodiverzity, zabezpečovať koordináciu a spoluprácu s ďalšími medzinárodnými organizáciami s cieľom zbierať a ďalej šíriť informácie o stave biodiverzity.
OSN v decembri roku 2000 vyhlásila 22. máj za Medzinárodný deň biologickej rozmanitosti, aby sa zvýšilo povedomie o existencii aj o nevyhnutnosti zachovania biologickej rozmanitosti. VZ OSN vyhlásilo tento deň na pamiatku schválenia Dohovoru z 22. mája 1992.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.