• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
18°Bratislava

Nový rozpočet Únie pomôže slovenským farmárom, tvrdí SPPK

  • 12:27 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Nový rozpočet Únie pomôže slovenským farmárom, tvrdí SPPK

Pozícia slovenských farmárov v rokoch 2014 až 2020 sa podľa predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) zlepší.

Svoje tvrdenia opierajú o výsledky rokovaní o podobe európskeho rozpočtu na nasledujúce programovacie obdobie, ktorý minulý týždeň schválili vedúci predstavitelia členských štátov EÚ.

Napriek tomu prijaté kompromisné riešenie neprináša úplnú vyrovnanosť všetkých poľnohospodárov v priestore spoločného európskeho trhu.

Predseda SPPK Milan Semančík však prijatie rozpočtu EÚ vníma ako pozitívny signál pre ďalšie rokovania o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2014 až 2020.

Predpokladá, že rada ministrov poľnohospodárstva i Európsky parlament budú môcť pomerne rýchlo riešiť zásadné otázky súvisiace s tvorbou pravidiel pre podnikanie v agrosektore. "Z pohľadu Slovenska bude prínosom úplné preplácanie dane z pridanej hodnoty (DPH) pri čerpaní európskych podporných prostriedkov, s čím boli v minulosti nemalé problémy," dodal Semančík.

Za dôležité považuje taktiež presadenie miery spolufinancovania z fondov EÚ na úrovni 85 % miesto Európskou komisiou pôvodne navrhovaných 75 %.

Prijaté finančné rámce a pravidlá prinesú podľa SPPK viac flexibility pri využívaní prostriedkov určených na CAP. V súčasnosti možno presúvať z druhého piliera (rozvoj vidieka) do prvého (priame platby) len 15 % národnej obálky. V budúcom programovacom období sa však táto hranica posúva až na 25 %, čo môžu využiť krajiny s výrazne nižšími priamymi platbami.

Podľa vyjadrení slovenského premiéra Roberta Fica po skončení minulotýždňového summitu EÚ, využitie tejto možnosti v našich podmienkach bude znamenať zvýšenie priemernej úrovne priamych platieb slovenských poľnohospodárov z 210 eur až na 246 eur na hektár v bežných cenách. Tým by sa Slovensko malo podľa SPPK dostať aspoň na úroveň priemeru susedných krajín, vrátane Rakúska.

"Samozrejme, tento krok bude mať význam len vtedy, ak v ďalšom období dokážeme podpory v prvom pilieri nastaviť tak, aby došlo k výraznej diferenciácii platobných nárokov podľa štruktúry výroby v jednotlivých podnikoch," uviedol Semančík. Šéf SPPK si myslí, že vyššie podpory by mali dostávať subjekty so živočíšnou a špecializovanou výrobou, ktoré sa významne podieľajú na agrárnej zamestnanosti. "To je však už parketa, ktorú musíme zvládnuť na národnej úrovni," uzavrel Semančík.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

DNES - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

DNES - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

DNES - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

DNES - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Raši: Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko je v časovom sklze

Raši: Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko je v časovom sklze

DNES - 13:51Ekonomické

Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko 2021 - 2027 je v časovom sklze, nakoľko boli prvé výzvy vyhlásené až v polovici roka 2023.