Vlani bolo vo svete vnútorne vysídlených 28 miliónov ľudí
- 13:23 11.05.2016
- Ammán

Je to dôsledok vojnových konfliktov a prírodných katastrof. Ide o taký počet ľudí, aký majú dovedna metropoly New York, Londýn, Paríž a Káhira.
Konštatuje sa to v dnes zverejnenej správe humanitárnej organizácie Nórska rada pre utečencov (NRC), ktorá túto situáciu označuje za globálnu krízu.
Agentúra AP na ilustráciu uvádza, že počet v rámci vlastnej krajiny vysídlených ľudí vlani presiahol súčet počtu obyvateľov New Yorku, Londýna, Paríža a Káhiry.
Podľa NRC z bilancie vyplýva, že 8,6 milióna vnútorne vysídlených sú ľudia žijúci v oblastiach vojenských konfliktov, pričom polovica z nich sú Sýrčania, Jemenčania a Iračania.
Na prvom mieste pomyselného rebríčka skončil Jemen, kde sa vlani v rámci hraníc štátu presídlilo 2,2 milióna ľudí, čo je v porovnaní s rokom 2014 až 20-násobok.
Za Jemenom nasleduje Sýria s 1,3 miliónom vnútorných presídlencov a Irak s 1,1 miliónom presídlených, uvádza sa v správe, z ktorej citovala agentúra AP.
Riaditeľ NRC pre Blízky východ Carsten Hansen v tejto súvislosti upozornil, že svet sa sústreďuje na blízkovýchodných utečencov, ktorí ušli zo svojich krajín, ale zabúda sa na milióny osôb, ktoré na Blízkom východe opustili svoj domov a boli nútené hľadať útočisko v inej časti svojej vlasti.
Hansen kritizoval, že práve na týchto ľudí striehne smrť, a bohatšie a stabilnejšie krajiny sa pritom snažia udržať žiadateľov o azyl mimo svojho územia alebo im odmietajú poskytnúť ochranu.
Ako informovala agentúra UNIAN, okrem krajín Blízkeho východu v zozname štátov s najvyšším počtom vnútorne vysídlených osôb figuruje aj Ukrajina, ktorá sa ocitla na štvrtom mieste.
Podľa NRC v priebehu roku 2015 z dôvodu konfliktu na východe Ukrajiny získalo štatút vnútorne vysídlených osôb až 942.000 ľudí. Celkovo bolo na Ukrajine k vnútornému vysídleniu donútených 1,7 milióna ľudí.
V dôsledku konfliktov je na svete teraz vnútorne vysídlených 40,8 milióna osôb vrátane 8,6 milióna ľudí zaregistrovaných vlani.
"Ide o najvyšší vôbec zaznamenaný počet a dvojnásobok počtu utečencov zaregistrovaných celosvetovo," uviedol šéf NRC Jan Egeland.

Španielsko s Portugalskom vyšetria spoločne príčiny rozsiahleho výpadku prúdu
Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov.

Tragická smrť známej speváčky: Preslávil ju hit z 90. rokov
Speváčka zomrela pri požiari domu.

Trump chce v USA oslavy výročí konca oboch svetových vojen, tieto dni premenuje
Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen.

Auto v centre mesta vrazilo do skupiny ľudí, z miesta hlásia zranených
Vodiča na mieste zadržali.

Irán po varovaniach od Trumpa tvrdí, že americké sankcie nezmenia jeho politiku
Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.