Samosprávne kraje by sa mali volať župy, tvrdí SDKÚ-DS

Samosprávne kraje by sa mali premenovať na župy. Predsedovia samosprávnych krajov by sa mohli nazývať aj županmi. Navrhujú to v novele zákona o samosprávnych krajoch poslanci za SDKÚ-DS Pavol Frešo a Ľudovít Kaník.
V praxi sa podľa nich už často používa označenie vyššieho územného celku ako župa a jeho predseda župan. Tieto pomenovania používajú médiá, verejnosť i politici.
Pomenovania župa a župan sú podľa Freša a Kaníka historikmi dokumentované ako slovenské výrazy. Z historického hľadiska je výraz župa praslovanského pôvodu, s jeho používaním začali už Štúrovci a na Slovensku boli župy oficiálne zavedené v 1. Československej republike v roku 1923 na základe zákona o župnom zriadení.
Župné zriadenie u nás fungovalo do roku 1928. "Existuje mnoho mylných názorov, že názov župa je prevzatý z maďarského jazyka. Nie je to pravda, keďže slovo župa v maďarčine ani neexistuje," vysvetľujú poslanci z SDKÚ-DS.
Pokusov zmeniť pre ľudí nezrozumiteľný a kostrbatý názov samosprávny kraj na jednoduchšiu a historicky zaužívanú župu podľa ich slov bolo už niekoľko. "Dosiaľ sa tak nestalo najmä z neznalosti a nedostatku politickej vôle," uzatvárajú Frešo a Kaník.
Parlament sa návrhom bude zaoberať na júnovej chôdzi národnej rady. Ak by poslanci novelu schválili, župy by sme na Slovensku oficiálne mali od novembra 2013.

Premiér odporučí poslancom vládnej koalície prelomiť veto prezidenta
Predseda vlády SR Robert Fico odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR.

Hrabko: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok
Vyhlásenie štátneho smútku v čase pohrebu pápeža Františka bolo zo strany vlády dobrým politickým krokom.

Útok na koncert Taylor Swift: Medzi podozrivými je aj Slovák
V prípade zadržaného Slováka vo Viedni MZVEZ zatiaľ neeviduje žiadosť o pomoc.

Hromadnú pripomienku k novele o ochrane prírody podpísalo 3101 ľudí
Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí.

Prezident SR nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách. Voči tomuto má výhrady
Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.