Na Filozofickej fakulte PU sa rozvíja Katedra bioetiky UNESCO

Odborné pracovisko vzniklo pred šiestimi rokmi. V tom čase patrilo k dvanástim svojho druhu na svete.
Gluchman pre TASR uviedol, že študijný program zameraný na etiku, respektíve na etickú výchovu zaviedli na univerzite už pred 20 rokmi. Ale systematickejšie sa problematike aplikovaných etík a bioetike začali venovať až od vzniku samostatného študijného programu etika v roku 2005.
„Vzhľadom na to, že sme boli kvalifikačne špičkovým pracoviskom a začali sme sa vedeckovýskumne viac orientovať na problematiku bioetiky, stal som sa členom Výboru bioetiky pri Slovenskej komisii UNESCO a tam vznikla myšlienka, aby sme sa mohli uchádzať o štatút Katedry bioetiky UNESCO. Už v roku 2009 sme organizovali medzinárodnú konferenciu pod patronátom UNESCO, kde bola hojná účasť kolegov z iných európskych krajín,“ uviedol Gluchman. Nové pracovisko vzniklo na základe nominácie, ktorá prešla schvaľovacím procesom a parížska centrála priznala katedre štatút. Dohodu o vzniku katedry podpísala generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová a vtedajší rektor PU René Matlovič.
Po zriadení katedry svojimi aktivitami dokázali, že nie sú len provinčným pracoviskom. Dôkazom toho bola ponuka v rámci vedeckého výskumu participovať na vytvorení Handbook of Global Bioethics – príručky globálnej bioetiky, čo bola štvorzväzková publikácia s medzinárodným dosahom. Vyšla na 2500 stranách a slúži ako vysokoškolská učebnica. Prešovský kolektív pripravoval do knihy kapitolu venovanú bioetike na Slovensku. Neskôr ich kolegovia prizvali na ďalší veľký medzinárodný projekt zameraný na problematiku etiky či bioetiky v rámci riešenia problémov pohrôm a katastrof. Vlani sa stali organizátormi medzinárodného workshopu na túto tému.
Na PU sa okrem etiky a bioetiky vyučuje aj medicínska, ošetrovateľská a učiteľská etika a prichádzajú s ňou do kontaktu aj teologické fakulty či odbory biológie. Vytvára sa tak priestor pre synergiu prienikov medicínskych a filozofických prístupov.
Svoje aktivity smerujú aj v regióne, v ktorom univerzita pôsobí. „Počínajúc minulým rokom v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom sme rozbehli bioetické vzdelávanie na základných a stredných školách v Prešovskom a Košickom kraji. Spolu s kolegami z Inštitútu etiky a bioetiky, ktorý je jadrom Katedry bioetiky UNESCO, sme organizovali besedy a prednášky pre študentov. Vytvorili sme akúsi dielničku s deťmi zo Starej Ľubovne v rámci centra voľného času, kde sme sa zamerali na zdravý životný štýl, teda na problematiku, ktorá má aj bioetický a environmentálny rozmer,“ konkretizoval Gluchman.

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie
Pre časť Slovenska vydali varovanie.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice
V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel
Polícia pátra po neznámom útočníkovi.

Aktivisti varujú: Toto plánuje správa TANAPu v blízkosti chodníkov
Iniciatíva My sme les tvrdí, že Správa Tatranského národného parku plánuje prikrmovať zver na takmer 50 lokalitách, pričom niektoré krmoviská sa nachádzajú len 50 metrov od turistických chodníkov a cyklotrás.

Muž napadol na cyklotrase ženu, utrpela zranenia
Na mieste zasahovali záchranári, muž z miesta utiekol.