Premiér Erdogan odmieta tureckú jar, problémom je Twitter
- 18:45 03.06.2013
- ANKARA

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu v nedeľu vyzval svojich krajanov na ukončenie celonárodných demonštrácií, keďže tým poškodzujú výborný imidž krajiny v regióne i na celom svete.
Reagoval tak na kritické stanoviská západných krajín, ktoré poukazovali na neadekvátnosť zásahu. Ako však uzavrel, "Turecko má sily a vyspelosť na prekonanie tejto situácie".
Demonštrácie sa začali ešte v piatok v Istanbule relatívne pokojným protestom proti plánom na prestavbu populárneho istanbulského námestia Taksim, v okolí ktorého má vyrásť nákupné centrum.
Eskalovali až po tom, ako polícia tvrdo zasiahla a aktivistov násilne rozohnala s pomocou obuškov, vodných diel a slzotvorného plynu. Demonštrácie následne rozšírili po celej krajine a premenili sa na protesty proti konzervatívnej vláde, ktorej cieľom údajne je islamizácia sekulárneho Turecka.
Ministerstvo vnútra v nedeľu informovalo o zadržaní 1700 ľudí na 235 demonštráciách v 48 mestách prevažne moslimskej krajiny. Väčšinu z nich prepustili. Premiér Recep Tayyip Erdogan označil zásah polície za chybu.
Obrazom: Hnev ľudí v Turecku neutícha
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v pondelok odmietol, že by aktuálne násilné nepokoje v Turecku boli prejavom takzvanej tureckej jari ako odkazu na revolučné hnutie v arabských krajinách spred dvoch rokov. Dlhoročný líder, ktorý nazval demonštrantov "bandou vandalov", potvrdil, že vláda bude "stáť pevne a nebude ustupovať". Poukázal zároveň na fakt, že v arabských krajinách padli režimy, ktoré nemali pluralitný politický systém.
V tejto súvislosti dodal, že za nepokoje podľa neho nesú zodpovednosť sociálne siete, kde sa šíria nepravdivé informácie."Je tu problémy vyrábajúci nástroj zvaný Twitter, tie najhoršie lži sú tam. To, čo vyvolajú sociálne siete, je pliaga. Spoločnosť je nimi terorizovaná," povedal Erdogan, ktorého Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) jednoznačne vyhrala parlamentné voľby trikrát za sebou.
Ku kritickým slovám premiéra sa pridal aj prezident Abdullah Gül. "Demokracia neznamená iba voľby. Vyzývam všetkých občanov, aby dodržiavali pravidlá a formulovali svoje námietky mierovou cestou. Ich posolstvo sme už ale pochopili," povedal.
Pondelkové demonštrácie v Istanbule boli relatívne pokojné, ešte v nedeľu v noci ich však poznačili tvrdé zásahy príslušníkov zásahových síl. Podobne tomu bolo aj v hlavnom meste Ankara. "Diktátor, odstúpiť," kričal dav nahnevaných demonštrantov v narážke na Erdogana. Protestujúci na policajtov hádzali kamene, tí zase odpovedali použitím slzotvorného plynu.
Minister vnútra Muammer Güler informoval, že polícia po celej krajine zatkla asi 1700 účastníkov protestov. Väčšinu z nich už podľa neho prepustili na slobodu. Pokiaľ ide o zranených, tých zatiaľ evidujú viac ako 400, väčšinou z radov civilistov. Niektorí utrpeli aj vážnejšie zranenia hlavy. Ľudskoprávne organizácie na čele s Amnesty International a Human Rights Watch tvrdé zákroky polície odsúdili.
Video: Protesty v Istanbule

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.
Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.