Po potopení sa lode v Stredozemnom mori je nezvestných 84 migrantov
- 18:56 30.04.2016
- Ženeva

K potopeniu gumového nafukovacieho plavidla došlo v piatok v Stredozemnom mori vo vzdialenosti asi 7,5 kilometra od pobrežia neďaleko mesta Sabrata.
K potopeniu gumového nafukovacieho plavidla došlo v piatok v Stredozemnom mori vo vzdialenosti asi 7,5 kilometra od pobrežia neďaleko mesta Sabrata, napísal dnes na svojej webovej stránke francúzsky denník Libération.
Talianska nákladná loď ešte v piatok večer z mora zachránila 26 ľudí z potápajúceho sa plavidla. Aj na základe výpovedí týchto preživších talianske úrady pátrajú po niekoľkých desiatkach nezvestných, keďže na plavidlách tohto typu sa zvyčajne plaví okolo sto ľudí.
Posádka nákladnej lode sa pokúsila pátrať po ďalších pasažieroch člna, ale kvôli vysokým, približne dvojmetrovým vlnám, sa záchrannej misie musela vzdať. Zachránených migrantov potom posádka odovzdala talianskej pobrežnej stráži, ktorá ich dnes dopravila do záchytného tábora na talianskom ostrove Lampedusa.
Na talianskom pobreží sa od začiatku tohto roka vylodilo viac ako 26.000 migrantov. Drvivú väčšinu z nich zachránili talianske alebo európske lode, keď sa vratké alebo preplnené lode s migrantmi začali počas plavby k európskym brehom potápať.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.